Sosyal Medya

Twitter yavaşlatıldı! Sıra Türkiye'de mi?

Popüler sosyal medya platformu Twitter, Rusya'da yavaşlatıldı. Türkiye'de temsilci bulundurmayan Twitter ülkemizde de yakında yavaşlatılabilir.

Twitter yavaşlatıldı! Sıra Türkiye'de mi?

Türkiye'de çıkan sosyal medya yasasına göre ülkemizde faaliyet gösteren sosyal medya platformlarının temsilci ataması gerekiyordu. Bu süreçte Facebook ve Google aksiyon almış ancak Twitter'dan ses seda çıkmamıştı. Reklam gösterme yasağı ile karşılaşan Twitter'ın çok yakında ağ bant genişliği kısıtlanacak ve yavaşlatılacak. 

Rusya Twitter'ı yavaşlattı! Sıra bizde!

Bu süreçte ilginç bir hamle Rusya'dan geldi. Rusya'nın internet denetim kurumu Roskomnadzor; Twitter'ın yüzde 50 oranında yavaşlatıldığını açıkladı. Bu yavaşlatma Rusya hükümetinin Twitter'a bildirdiği yasaklı içerikleri silmemesinden dolayı kaynaklanıyor. 

Buna benzer bir olay Türkiye'de de uygulanacak gibi görünüyor. Çünkü Twitter hala ülkemizde temsilci bulundurmuyor. Bu yüzden ağ bant genişliğinde hız düşüşü yapılacak.

Devletimiz yasaklı olan içerikleri Twitter'a bildirmek için hala dolaylı yollar izlemesi gerekiyor. Bu işin böyle olmayacağı ortada. Twitter ülkemizde temsilci bulundurmalı ve şikayetleri 48 saat gibi kısa bir sürede değerlendirmesi gerekiyor. Bu sayede terör örgütü propagandası gibi toplumsal düzeni bozacak olayların önüne geçilir.

Sosyal medya yasasının neler sunduğunu anlattığımız videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sizce Twitter'ın Türkiye'ye olan tutumu doğru mu? Temsilci atanmalı mı? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Memoli
Kime faydası var ki.Kapansın gitsin.
Cevapla
cemsid
Interneti komple kapatalım. (Hem buraya da giremeyiz.) Yorumu yayınlamana gerek yok admin. Sana empati kurdurttum. Olay bu.
Cevapla
hakan
hiçbir şirket devletimden ülkemden üstün değildir. kafasına göre hareket edemez...
Cevapla
46
Aynen ağa sonuna kadar katılıyorum gerekirse kapansın zaten fitne yuvası na döndü
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.