Sosyal Medya

Twitter yeni tasarımı için düğmeye bastı

Twitter kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine yeni tasarım için düğmeye bastı. İşte detaylar.

Twitter yeni tasarımı için düğmeye bastı

Geçen hafta tanıtılan Twitter’ın yeni yazı fontu ağırlıklı olarak yüksek kontrastlı renkler ve özel olarak tasarlanmış bir yazı tipi olan Chirp'i içeriyordu. Twitter, kullanıcıların baş ağrısı ve rahatsızlıktan şikayet etmesinin ardından yeni tasarımında değişiklikler yapıyor.

Değişikliğin ardından , Twitter yeni yazı fontu için "ilk başta garip gelebilir" ancak içerik tüketimini artıracağını ve "görsel dağınıklığı" temizleyeceğini söyledi.Ancak, özellikle erişilebilirlik ihtiyaçları olan birçok kişi, onu kafa karıştırıcı, okunması zor ve rahatsız edici derecede parlak buldu.

Birçok kullanıcı yeni yazı fontunun baş ağrısı yaptığı yönünde Twitter’a şikayette bulundu.Bir kullanıcı, "Artık daha küçük ve daha yoğun, bu da okumak için gözlerimi daha fazla zorlamam gerektiği anlamına geliyor" diye yazdı. Bir diğeri, "Görme ve/veya işleme bozukluğu olup olmadığını okumak imkansız" dedi.

Twitter yeni tasarımı için düğmeye bastı

Yeni yazı fontu sebebiyle kullanıcılarından çok sayıda şikayet alan Twitter şu açıklamada bulundu: ‘’Yeni görünümün duyusal hassasiyetleri olan kişiler için rahatsız edici olduğunu söylediğiniz için, göze daha kolay gelmesi için tüm düğmelerde kontrast değişiklikleri yapıyoruz. Dinliyor ve yineliyoruz. ’’Birkaç gün sonra, teknoloji devinin erişilebilirlik hesabından bir tweet şöyle dedi: "Gözleri daha kolay hale getirmek için tüm düğmelerde kontrast değişiklikleri yapıyoruz çünkü bize yeni görünümün duyusal hassasiyetleri olan insanlar için rahatsız edici olduğunu söylediniz.

"Ve ertesi gün şöyle dedi: "Windows kullanıcıları için Chirp yazı tipiyle ilgili sorunları tespit ettik ve aktif olarak bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz’’ ifadesinde bulundu. Kendi yazı tipini seçebilmek isteyen ilgili bir kullanıcıya yanıt veren Twitter, gelecekteki değişikliklere söz verdi ve "yazı tipiyle ilgili herkesin geri bildirimini gözden geçiriyoruz" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.