Sosyal Medya

Twitter'da zaman yolculuğu yapmak ister misiniz?

Sosyal ağ Twitter'da özel arama formülü yazan bir kullanıcı 10 yıl önce yapılan paylaşımları gösterebiliyor.


Sosyal ağlarda geçmişe gitmek her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle Twitter gibi ağlarda geriye yönelik arama yapmak ise çoğu zaman mümkün olmuyor. Buna çare bulan bir kullanıcı takip ettiğiniz kişilerin 10 yıl önce gönderdiği Twitter mesajlarını gösteren bir arama formülü geliştiren Andy Baio, Twitter'da zaman yolculuğunu mümkün ve pratik bir hale getirmeyi başardı.

Mobilde ya da bilgisayarda çaışan arama formülüne tıkladığınızda takipçileriniz 10 yıl önce neleri paylaştığını görebiliyorsunuz. Bu yeni arama özelliği, sosyal ağın eskiden anlık aktiviteler ve rastgele düşüncelerin paylaşıldığı zamanlarına nostaljik bir geri dönüş sağlıyor

Eski Kickstarter yöneticilerinden Andy Baio tarafından paylaşılan arama bağlantısına tıkladığınızda, takip ettiğiniz kişilerin 2008 yılından bu yana gönderdiği tweet’leri görmeniz mümkün.

Bu bağlantıya tıkladığınızda, takip ettiğiniz kişilerin 10 yıl önce neler paylaştığını görebilirsiniz. Ayrıca arama sonrasında tarihi değiştirerek kendi özel aramalarınızı oluşturmanız da mümkün. Bu işlemi manuel olarak Twitter üzerinden de yapabilirsiniz ancak çok fazla mesaj gönderen kullanıcılar için geriye doğru yıllar süren bir yolculuk yapmak ciddi bir zaman alacağı için bu yöntem çok daha pratik kalıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.