Twitter’da mavi tik sahiplerine kötü haber!

Twitter, Elon Musk öncesinde mavi tik alan kullanıcılar için kötü haberi verdi: Ya rozetinizi kaybedeceksiniz, ya da para ödeyeceksiniz.

Twitter’da mavi tik sahiplerine kötü haber!

Twitter’ın henüz Elon Musk tarafından satın alınmadığı zamanlardan kalan bir doğrulanmış onay işaretiniz, yani mavi tikiniz varsa, ayda 8 dolar ödeyerek Twitter Blue abonesi olmak zorunda olmadığınızı düşünebilirsiniz. Ama bu düşünceden bir an önce kurtulmaya bakın, çünkü Twitter önümüzdeki haftadan başlayarak mavi tikinizi elinizden alamaya başlayacak.

Şirket, yakın zamanda yaptığı bir duyuruda, 1 Nisan'da eski onay işaretlerini hesaplardan kaldıracağını açıkladı. Haber, platformun abonelik hizmeti Twitter Blue'yu dünya çapında kullanılabilir hale getirmesinin hemen ardından geldi.

Twitter’ın duyurusu şu şekilde: “1 Nisan'da, eski doğrulanmış programımızı sonlandırmaya ve eski doğrulanmış onay işaretlerini kaldırmaya başlayacağız. Twitter'da mavi onay işaretinizi korumak için Twitter Blue'ya kaydolabilirsiniz.”

Politikacılar, ünlü kişiler, gazeteciler ve diğer kamuya mal olmuş kişiler gibi yüksek profilli hesaplara, onları sahte hesaplardan ayırmak için eski onay işaretleri verilmişti. Ancak yeni patron Elon Musk, geçen yılın Ekim ayında Twitter'ı devraldığında, doğrulanmış onay işaretlerini tüm Twitter Blue abonelerinin kullanımına açtı.

Aralık ayında Musk, daha önce verilme biçimlerinin "yozlaşmış ve anlamsız" olduğunu iddia ederek, sonunda tüm eski onay işaretlerini kaldıracaklarının sinyallerini vermeye başlamıştı. Bir kullanıcı onay işaretini geri kazanmak istiyorsa, artık Twitter Blue'ya abone olmak dışında bir şansı yok.

Twitter'ın tüm eski onay işaretlerini tek seferde mi yoksa toplu olarak mı kaldıracağı henüz bilinmiyor. Ayrıca, eski doğrulanmış onay işaretini kaybedecek kaç kullanıcının yalnızca onay işaretini korumak için Twitter Blue'ya abone olacağını da zamanla göreceğiz.