Sosyal Medya

Twitter'da şiddet güncellemesi! Kullanıcılar dikkat!

Twitter, kullanıcıların platformda ne söylemesine izin verildiği konusundaki kurallarını bir kez daha gözden geçiriyor.

Twitter'da şiddet güncellemesi! Kullanıcılar dikkat!

Şirket, önceki kurallarla karşılaştırıldığında bazı dikkate değer değişiklikler içeren güncellenmiş bir "şiddet içeren konuşma" politikasını uygulamaya koydu.

İlginç bir şekilde, yeni politika, kullanıcıların "zarar dilemek" ve benzeri duyguları ifade etmesini yasaklıyor. Kurallar, "Bu, başkalarının ölmesini, hastalık çekmesini, trajik olaylar yaşamasını veya diğer fiziksel olarak zararlı sonuçlara maruz kalmasını ummayı ifade eder (ancak bunlarla sınırlı değildir)" diyor. Bu yeni politika, Twitter’ın "birinin fiziksel zarar görmesinin dilendiği ifadelerin" şirketin kurallarına aykırı olmadığını açıkça söyleyen önceki politikasının tam tersi.

Wayback Machine'e göre Twitter'ın önceki politikasında, "Birinin fiziksel zarar görmesi, belirsiz veya dolaylı tehditlerde bulunması veya ciddi veya kalıcı yaralanmaya neden olma olasılığı düşük olan tehdit eylemleriyle ilgili dilek veya umut ifade eden ifadelere bu politika kapsamında dava açılamaz." deniyordu.

Twitter'da şiddet güncellemesi! Kullanıcılar dikkat!

Bu değişiklik, politikaya yapılan tek ekleme değil. Twitter'ın kuralları artık "günlük, kentsel veya ticari faaliyetler için gerekli olan altyapıyı" hasar tehditlerinden açıkça da koruyor:

"Öldürmek, işkence yapmak, cinsel saldırıda bulunmak veya birini başka bir şekilde incitmek dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) başkalarını fiziksel zarar verme tehdidinde bulunamazsınız. Bu aynı zamanda evlere ve barınaklara veya mevcut altyapıya zarar verme tehdidini de içerir.”

Bunlar özellikle önemli değişiklikler gibi görünmeyebilir, ancak Elon Musk'ın Twitter'da konuşmanın nasıl ele alınması gerektiğine dair önceki açıklamaları göz önüne alındığında oldukça dikkate değerler. Şirketi devralmadan önce Tesla CEO'su, tercihinin yasal olan tüm konuşmalara izin vermek olacağını belirtmişti.

Ayrıca Twitter kuralları, Musk'ın devralmasından bu yana ilk defa daha kısıtlayıcı hale gelmiyor. Şirketin doxxing hakkındaki kuralları, Musk'ın özel jetinin nerede olduğunu paylaşan (artık askıya alınmış) @elonjet hesabıyla yaptığı anlaşmazlığın ardından değişmişti.

Twitter, değişikliklerin gerekçesini henüz açıklamadı, ancak bir dizi tweet'te, kuralları çiğneyen hesapları askıya alabileceğini veya söz konusu tweet'leri silmeye zorlayabileceğini kaydetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.