Sosyal Medya

Vikipedi kutsal değerlere hakaretten yine kapatıldı

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA), “kutsala saygısızlık" olduğunu düşündüğü bir içerik nedeniyle web sitesine erişimi 48 saat boyunca yavaşlattıktan sonra Wikipedia'yı engelledi.

Vikipedi kutsal değerlere hakaretten yine kapatıldı

Bir PTA sözcüsü Bloomberg'e, ajansın söz konusu içeriği son birkaç gün içinde kaldırmadığı için çevrimiçi ansiklopediyi engellediklerini söyledi.

Telekom yetkilisi 1 Şubat'ta web sitesine "küfür içeren" materyalin web sitesinden kaldırılmasına yönelik bir mahkeme emriyle başvurduğunu açıkladı. Wikipedia'nın uymaması veya yetkililerin huzuruna çıkmaması üzerine, PTA web sitesine erişimi birkaç gün süreyle kısıtladı ve taleplerine uymadığı takdirde siteyi tamamen engellemekle tehdit etti.

TechCrunch'ın belirttiği gibi, Pakistan çeşitli dijital platformlarda bulunan içerik üzerinde daha fazla kontrol uygulamaya çalışıyor. 2020'de PTA, kısa biçimli video uygulaması klipleri Pakistan "toplumsal normlarına" ve yasalarına göre denetleme sözü vermeden önce "ahlaksız ve uygunsuz" materyal nedeniyle TikTok'u geçici olarak yasaklamıştı. Çoğunluğu Müslüman olan bu ülkenin katı “ahlak” yasalarına sahip olduğunu ve bunları çiğnemenin cezasının müebbet hapis ve hatta ölüm olduğunu belirtmekte fayda var.

Vikipedi kutsal değerlere hakaretten yine kapatıldı

Bir blog gönderisinde Wikimedia Vakfı, Pakistan'ın Wikipedia'yı ve diğer Wikimedia projelerini dahili trafik raporlarına dayanarak engellediğini doğruladı. "Pakistan'da, İngilizce Vikipedi ayda 50 milyondan fazla sayfa görüntüleme alıyor, ardından Urduca ve Rusça Vikipedi geliyor. Ayrıca Pakistan'da tarihi ve eğitici içeriğe katkıda bulunan oldukça büyük ve ilgili bir editörler topluluğu var.”. Vakıf, dünyanın en kalabalık ülkesinin en büyük ücretsiz bilgi deposuna erişimi olduğunu da yazdı. “Yasaklama devam ederse, herkesi Pakistan'ın bilgisine, tarihine ve kültürüne erişimden mahrum bırakacak." Vakıf Pakistan yetkililerini ülkedeki Wikipedia web sitesine erişimi yeniden sağlamaya çağırıyor.

PTA'nın sözcüsü Bloomberg'e, ajansın Wikipedia yetkilileriyle hala görüşmelerde olduğunu ve kutsala saygısızlık içeren içeriği tamamen kaldırırsa ajansın web sitesinin engellemesini kaldırmayı düşüneceklerini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.