Yakında Whatsapp mesajları okunduğu anda kaybolabilir

WhatsApp, şimdiye kadarki en aşırı versiyonu olan kaybolan mesajlaşma üzerinde çalışmaya devam ediyor: Snapchat tarzı bir Mesajları Bir Kez Görüntüle.

Yakında Whatsapp mesajları okunduğu anda kaybolabilir

Artık bir mesajın sonsuza kadar kaybolması için 24 saat ile 90 gün arasında seçim yapmak yerine, bu metinler açıldıktan hemen sonra kendilerini silecek. Bu metinler ayrıca başka bir kullanıcıya iletilemeyecek veya bir cihaza kopyalanamayacak. Yaklaşan güncellemeyi tespit eden WABetaInfo'ya göre, bu mesajlar için normaldekinden farklı bir simge olacak: üzerinde kilit olan bir ok. Bu noktada, View Once (Bir Kez Görüntüle) mesajlarının ekran görüntülerinin alınmasının önüne geçmek için güncellemenin ne yapacağı henüz bilinmiyor.

WABetaInfo, özellik hala test aşamasında olduğu için ekran görüntüsü almanın engellenip engellenmediğini onaylayamıyor, ancak bunun WhatsApp sahibi Meta'nın kullanıcı gizliliğini destekleme çabalarının bir parçası olduğu düşünüldüğünde, bunun gelme ihtimali oldukça yüksek.

Yakında Whatsapp mesajları okunduğu anda kaybolabilir

Yukardakilerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, bunun nedeni WhatsApp'ın aynı işlevi bu yılın başlarında resimler ve videolar için eklemesindendir. Bu türdeki “Bir Kez Görüntüle” görüntüsünün ekran resmini veya ekran kaydını alabilmeniz mümkün ve bunun da ötesinde, alıcı bunu yaparsa size bildirimde bulunulmayacağını belirtmekte de fayda var.

Bir Kez Görüntüle mesajlarının beta sürümü şu an Android için WhatsApp beta sürümü 2.22.25.20 ismiyle Google Play Beta Programı aracılığıyla indirilebilir durumda. Tek yapmanız gereken programa kaydolmak (uygulamayı indirmenize izin verilmesinin birkaç saat sürebileceğini unutmayın). Ancak mevcut tasarıma şimdiden çok bağlanmayın çünkü beta tasarımları genellikle değişir.

iOS’ta ise WhatsApp'ın Bir Kez Görüntüle mesajlarını almasıyla ilgili bir App Store beta'sından henüz söz edilmiyor, ancak iPhone kullanıcıları da  bu özelliği bir noktada mutlaka alacaktır.