Sosyal Medya

Yarım milyar WhatsApp Kullanıcısının verileri çalındı: İçlerinde milyonlarca Türk de var!

İnternet tabanlı anlık iletişim servisi WhatsApp, bu defa veri çalıntılarıyla gündeme geldi. Eğer iddialar doğruysa yüzlerce milyon kullanıcının verileri siber korsanların eline geçmiş olabilir.

Yarım milyar WhatsApp Kullanıcısının verileri çalındı: İçlerinde milyonlarca Türk de var!

İnternet ve teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı kadar, birçok açıdan tehlikeli durumlar arz ettiği de kesin. Nitekim sık sık ortaya çıkan veri sızıntıları ve güvenlik ihmalleri kullanıcıların huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Bu konuda gelen son haber ise maalesef canınızı fazlasıyla sıkacak cinsten. Bir grup siber korsan tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde 84 farklı ülkeden toplam 487 milyon kişinin WhatsApp bilgileri çalınmış. Bu bilgilere isim soyisim ve telefon numarası dahil.

Üstelik siber korsanlar iddialarının doğru olduğunu kanıtlayabilmek için 2.000 kişilik bir liste yayınlamayı da ihmal etmedi. Bu listenin ortaya çıkmasıyla birlikte birçok güvenlik uzmanı iddiaların doğru olabileceğini dile getirirken, 487 milyon kişilik listenin içerisinde 32 milyon kişiden oluşan Türk kullanıcı grubunun da olduğu belirtildi.

Yarım milyar WhatsApp Kullanıcısının verileri çalındı: İçlerinde milyonlarca Türk de var!

Öte yandan listede Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya, İtalya’dan Mısır’a kadar neredeyse her ülkeden milyonlarca kullanıcının olduğunu da belirtelim. Siber korsanlar yüzlerce milyon kişiden oluşan bu veri tabanını Deep Web’de satmak isteyecektir. Ancak henüz bu devasa veri tabanı için ne kadarlık bir ücret talebinde bulundukları bilinmiyor.

Son olarak durumun en önemli tarafı olan Meta’nın henüz bu konuya ilişkin bir açıklama yapmadığını da hatırlatalım.

Yorumlar
Huawei
Akıllı denen telefon kullanmak donla sokakta gezmeye benziyor. Her şey ortada. Güvenlik miş şuymuş buymuş hikaye
Cevapla
nur
hırsız sokaktanmı gelmiş yoksa içerdenmi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.