Sosyal Medya

YouTube Shorts içerik oluşturucularına 100 milyon dolarlık ödeme!

Youtube, Shorts içerik oluşturucularına verilecek dev bir fon duyurdu. İşte detaylar.

YouTube Shorts içerik oluşturucularına 100 milyon dolarlık ödeme!

Son birkaç yılda, sosyal medya şirketlerinin çoğu, içerik oluşturuculara para saçıyor. Böylece içerik oluşturular sayesinde platformlarına kullanıcı çekebiliyorlar.  Şimdi YouTube, beta sürümünden yeni çıkan ve geçen ay 100 ülkede kullanıma sunulan yeni Shorts özelliğini kullanan içerik oluşturucular için 100 milyon dolarlık fonunu duyurdu.

Bu fon bugün itibariyle yayına konuldu. YouTube'un bu yılın başlarında duyurduğu gibi, şirket "binlerce içerik oluşturucuya" şu andan itibaren 2022'ye kadar ödeme sunacak. YouTube, Short'u kaç kişinin izlediğine ve diğer bazı etkileşim metriklerine bağlı olarak 100 ila 10.000 ABD Doları arasında teklif veriyor.

Youtube Shorts içerik oluşturucuları için 100 milyon dolarlık ödeme

Youtube'un açıklamasına göre Shorts formatında videolar yayınlayan herkes teorik olarak ödeme almaya hak kazanacak. Doğal olarak, ödeme alacak Shorts videoları için bazı standartlar olacak. Çoğu, YouTube'un topluluk kurallarına ve telif hakkı politikalarına uymak gibi oldukça basit kurallar. YouTube ayrıca insanların Snapchat veya TikTok için oluşturdukları içeriği yeniden yüklemelerini de istemiyor. Bu nedenle içerikler sadece Shorts platformunda yayınlanıyor olmalı. Tiktok veya Snapchat logosu içeren içerikler ödül sistemine katılamayacak.

YouTube, ödemeleri aylık olarak vereceğini de duyurdu. Şirket, aylık ödeme sistemi ile içerik oluşturucuları daha çok teşvik edeceğine inanıyor. YouTube Shorts nispeten yeni bir platform. Rakip platform TikTok'un 2020'den beri yaratıcıları için benzer bir fonu mevcut. TikTok'un fonu bu Shorts programından daha büyük olsa da YouTube, içerik oluşturucularının içeriklerinden para kazanmaları için dokuz yolu daha sunuyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.