Sosyal Medya

YouTube’un hedefinde Spotify’ın sadık kullanıcıları var!

Sosyal medya dünyasının en büyük isimlerinden biri olan YouTube, bir taraftan kullanıcı sayısını arttırmayı hedeflerken, diğer bir taraftan ise rakiplerini egale etmenin planlarını yapıyor.

YouTube’un hedefinde Spotify’ın sadık kullanıcıları var!

On Air Fest'te düzenlenen "Hot Pod Zirvesi" sırasında, podcast'lerin yakın gelecekte YouTube Music'e geleceği resmen duyuruldu. Gelen ilk bilgilere göre, YouTube Music'in podcast'leri, ekranlar kilitliyken bile oynatılacağı anlaşılıyor. Farklı kaynaklardan gelen bilgilere göreyse, YouTube Music'in podcast deneyiminin ses öncelikli olacağı ve ses ve video deneyimini birleştirmeyi içereceği belirtiliyor. Ayrıca YouTube Music'in şimdilik yalnızca ABD'deki podcast'leri destekleyeceğini de hatırlatalım.

HotPod Zirvesi'nde ayrıca YouTube'un podcast'ler için sesli reklamları da sunacağı ifade edildi. Ancak Spotify ve diğerlerinin yaptığı gibi özel podcast anlaşmaları için YouTube'un çaba göstereceği yönünde bir açıklamanın gelmediğini de belirtelim.

YouTube’un hedefinde Spotify’ın sadık kullanıcıları var!

Podcast'lerin YouTube Music'e eklenmesinin bir sonucu olarak Google Podcasts'in hemen kapatılması bekleniyor olabilir. Ancak Google, bunun için acele etmeyeceğini ve öncelikle YouTube’un yeni düzene ayak uydurabilmesi için zaman tanınacağını söyledi.

Ayrıca, YouTube, kullanıcının dinleme alışkanlıklarına göre podcast'ler önererek YouTube kanallarının ileride ayrı bir "podcast" sekmesi olacağını da belirtti. YouTube, podcast'lerde müzik haklarının videolardakiyle aynı olacağını da açıkladı. Tüm bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere Amerikalı sosyal medya devi, podcast kategorisinin tartışmasız hakimi konumunda olan ve ayrıca kendisinin de en büyük rakibi sayılan Spotify’a açık bir meydan okumaya girişti. Bakalım bu hamleye karşı taraftan bir yanıt gelecek mi?Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.