YouTube’un son hamlesi geleneksel TV kanallarının sonunu getirebilir

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan YouTube, şimdi de geleneksel TV kanallarına rakip olmaya hazırlanıyor.

YouTube’un son hamlesi geleneksel TV kanallarının sonunu getirebilir

Sosyal medya kavramı oldukça geniş bir yelpazeyi içine alır. Ünlü internet tabanlı anlık iletişim servisi WhatsApp’tan tutun da kısa video paylaşımıyla ünlenen TikTok’a kadar onlarca önemli sosyal medya platformu saymak mümkün. İşte YouTube’ta bu sektörün en eski ve en önemli isimlerinden biri.

Bugüne kadar kullanıma sunduğu özellikleriyle sektör içinden pek çok önemli rakibiyle rekabet halinde olduğunu gösteren video izleme platformu, şimdilerde ise karşısına geleneksel TV kanalları ve dijital içerik platformlarını almak için hazırlıklar yapıyor.

YouTube’un son hamlesi geleneksel TV kanallarının sonunu getirebilir

YouTube’tan gelen son haberlere göre, platform yakın zamanda yeni bir TV platformu kuracak ve bu platform üzerinden anlaşmalı olduğu kablolu tv kanallarının yayınını yapacak. Eğer bu iddia gerçeğe dönerse, milyonlarca insanın kablolu tv kanallarını televizyondan izlemek yerine tercihini YouTube’tan yana kullanacağını tahmin etmek güç olmayacaktır.

Öte yandan aslında bu girişim YouTube için bir ilk olmayacak. Çünkü her ne kadar ülkemizde bu yönde bir çalışmaya yer verilmiş olmasa da Amerikalı sosyal medya devi zaten bir süredir YouTube TV adını verdiği bir platform ile kullanıcılarının karşısında. Tabi yeni proje ile birlikte YouTube TV kanallarının sayısının artacağını ve platforma dizi ve filmlerin dahil edilmesiyle birlikte başta Netflix olmak üzere dijital içerik platformlarıyla da rekabetin başlayacağını söyleyelim.