YouTube kendi ücretsiz kablolu kanallarını test ediyor

YouTube'un, TV şovlarını ve filmlerini reklam destekli kanallardan oluşan bir merkezde yayınlamak için medya şirketleriyle görüşmelerde bulunduğu ve izleyicinin ilgisini ölçme fikrini şimdiden test ettiği bildiriliyor.

YouTube kendi ücretsiz kablolu kanallarını test ediyor

The Wall Street Journal'a göre platform, merkezi bu yıl içinde daha fazla kullanıcıya sunabilir.

YouTube planını uygularsa, sektörde Ücretsiz Reklam Destekli Televizyon Akışı veya FAST olarak bilinen bir pazara giriyor olacak. Bu alandaki oyuncular arasında Roku, Fox's Tubi ve Paramount Global'in sahibi olduğu Pluto TV gibi kanallar yer alıyor. Hangi içeriği sunduğuna ve tartışmalı kanalları nasıl kurduğuna bağlı olarak YouTube, bu hizmetlerden daha fazla dikkat çekebilir.

YouTube, Journal'a az sayıda kullanıcının reklam destekli kanalları izleyebileceği bir test yürüttüğünü doğruladı. Bir sözcü, "İzleyicilere kendileri için en önemli içeriği daha kolay bulmaları, izlemeleri ve paylaşmaları için merkezi bir hedef sunmanın her zaman yeni yollarını arıyoruz" dedi.

YouTube kendi ücretsiz kablolu kanallarını test ediyor

YouTube şu an zaten reklam destekli filmler sunuyor, ancak bu merkez, kullanıcılara izleyecekleri daha fazla ücretsiz film ve şov seçeneği sunabilir. Kanalları, Pluto TV'ye benzer şekilde çalışabilir. Bu platformda, CSI, Doctor Who, South Park ve Frasier gibi belirli şovların yeniden gösterimlerine ayrılmış kanalların yanı sıra realite dizileri, canlı haberler ve hatta spor kanalları bulunuyor.

FAST'a geçilmesi, YouTube'un geleneksel olarak platformla ilişkilendirilen içeriğin ötesinde diğer video formatlarına genişleme stratejisiyle uyumlu bir hamla. Kasım ayında, premium akış kanallarını YouTube TV'den ana uygulamasına çıkardı. Showtime, Starz, Paramount+ ve AMC+ ilk Primetime Kanalları arasında yer aldı.

Nielsen'e göre YouTube, ABD'deki akış hizmetleri arasında TV izleme süresinde en büyük paya sahip. İzlenme süresinin %8,8’iyle Kasım ayında Netflix'i arka arkaya üçüncü ayda geride bıraktı. FAST kanalları ve Sunday Ticket gibi girişimler, daha fazla zihin paylaşımını ve izleyicinin dikkatini toplamasına yardımcı olabilir.