Z kuşağı TikTok ile yaşıyor!

Çinin video paylaşım uygulaması TikTok, 2020'de Facebook ve mesajlaşma platformlarını geride bırakarak dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu.

Z kuşağı TikTok ile yaşıyor!

Nikkei Asia tarafından analitik platformu App Annie'den derlenen verilere göre, TikTok 2019'da 4. sıradaydı. 2020 yılında ise ABD'de en çok indirilen uygulama olmayı başararak Facebook Messenger'ı geçti.

Çin merkezli ByteDance'in sahip olduğu TikTok'un, 100 milyondan fazlası Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere dünya çapında bir milyar kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor ve kısa biçimli videoları özellikle gençler arasında popüler.

Ayrıca TikTok'un Çince versiyonu --Douyin- de ilk sırasını koruyarak Çin'deki hakimiyetini sürdürdü.

Z kuşağı TikTok ile yaşıyor!

Asya'da TikTok, Facebook'tan sonra en çok indirilen ikinci uygulama oldu.

Facebook ikinci sırada kalmaya devam etti. Bununla birlikte, Facebook Messenger birinci sıradan beşinci sıraya düştü.

Genel olarak, 2020'de dünyanın en çok indirilen 10 uygulamasından yedisi ABD firmaları tarafından geliştirildi. Ve bunlardan 4’ü tek bir şirkete aittir ve ilk beşte (Facebook, WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger) sıralanmıştır.

TikTok'un popülaritesi, Facebook'un sahibi olduğu Instagram'ı sıcak trendi sürdürmek için video özellikleri eklemeye sevk etti. Bu arada, TikTok geçen ay kullanıcılara, üç dakikaya kadar uzunlukta videolar yayınlamasına izin vermeye başladı ve rakiplerinin önünde kalmaya devam etmesi daha önceki farkı üç katına çıkardı.