Teknoloji TV
Akıllı telefon kameralarında karşımıza çıkan ISO ne anlama geliyor?

Akıllı telefon kameralarında karşımıza çıkan ISO ne anlama geliyor?

Günümüzde teknolojik aletleri hepimiz kullanılıyoruz. Peki bu aletlerin işlevlerini veya teknik terimleri tam anlamıyla biliyor musunuz? Bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız adını "Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp" koyduğumuz serimizin ilk videosunda sizlerleyiz!


Teknolojioku olarak yepyeni bir seri ile karşınızdayız. "Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp" olarak adını belirlediğimiz bu konseptimizde günlük hayatta kullandığımız telefon, tablet, bilgisayar, kamera gibi teknolojik aletlerin donanımlarında kullanılan bazı terimlerden bahsedeceğiz. Kimisi için bu terimleri anlamak çok kolay olsa da bir kısım da var ki bu konular hakkında pek bir bilgiye sahip değil.

Bu durumda teknolojik bir alet alırken hangi modelin iyi olduğuna karar verememek veyahut ihtiyacınıza uygun olanı seçememenize yol açıyor. İşte biz de bu video serisi ile beraber sizlerin daha doğru seçimler yapabilmeniz için kolay bir anlatımla kameranın karşına geçtik.

Gelişen teknolojinin getirilerinden biri olan kamera, mobil cihazlarımızda da oldukça gelişti ve profesyonel kameraların aksine bu değerleri mobil cihazlarda da görmeye başladık. Bu nedenle ilk konumuzu hem mobil cihazlarda yer alan hem de profesyonel makinelerden kullanılan ISO değerini seçtik.Sizlere ISO nedir? Hangi aralıkta nasıl kullanılmalıdır? ISO değerini arttırınca çıkan noise ne anlama gelir gibi farklı başlıklar altında basit bir dil ile anlatmaya çalıştık.

Kameraların vazgeçilmezi olan ISO değerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek sizlerin de fotoğraf çekerken oldukça işe yarayacağını düşünüyoruz. Videomuzun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Mk Ultra
Çok teşekkür ederim işe yaradı. Video yu beğendim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.