Teknoloji TV

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant

Huawei Watch Fit Elegant güncel teknolojileri ve şık tasarımı ile güzel bir akıllı saat olmuş. Ürünle ilgili detaylar haberimizde.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant

Akıllı saat (ya da bileklik) dendiğinde akla gelen markalardan biri de Huawei. Uzun süredir bu markanın saatlerini kullanan biri olarak geçtiğimiz aylarda test ettiğimiz Watch Fit'in yeni sürümü Watch Fit Elegant teste gelince 'bunu ben incelemeliyim' dedim.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant

Temelde Huawei Watch Fit üzerine geliştirilen bir akıllı saat olan Huawei Watch Fit Elegant, isminden da anlaşılacağı üzere tasarımı biraz farklılaştırılmış bir model.

Elegant ismine yakışır bir tasarımla gelen akıllı saatin dış çerçevesi paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş. Bu çelik malzeme saatin kayışının bağlantı noktalarında da bulunuyor.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 1

Huawei Watch Fit Elegant video inceleme

Akıllı saatin tüm detaylarını YouTube kanalımızda yayınlanan aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Yeni videomuz ile ilgili sorularınızı bu sayfanın altında yer alan yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

 

 

Huawei Watch Fit Elegant tasarımı

Bu temel farklılık dışında önceki sürüme benzeyen bir akıllı saat var karşımızda. Saatin ekranı uzun bir dikdörtgen şeklinde tasarlanmış. Yan yüzde bir adet fiziksel tuş bulunuyor. Saati ve fiziksel tuş ve ekrana dokunarak kullanıyorsunuz.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 2

Saatin siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği var. Bana gönderilen sürüm siyah renkli olduğu için kayışı da siyah renge sahipti. Bu renk seçeneğinde gövde çevresi gümüş renge sahip. Beyaz renk seçeneğini aldığınızda ise gövde çerçeve rengi sarıya ve kayıt rengi de beyaza dönüyor. Beyaz rengin kadınlara daha çok yakışacağını düşünmekle beraber bu siyah rengi sadece erkekler kullanmalı şeklinde algılanmasın. Her iki renk de tercihe göre kullanılabilir.

Bu arada kayışlar özel bir mekanizma yardımı ile takılıp çıkarılabiliyor. Bunu da belirteyim.

Huawei Watch Fit Elegant genel özellikleri

Akıllı saatin ekranı AMOLED teknolojisini kullanıyor, 1.64 inç büyüklüğünde ve 280x456 piksel çözünürlük sunuyor. Yüzde 70 ekran gövde oranı bulunan saatte 11 profesyonel, 85 özelleştirilmiş olmak üzere toplamda 96 egzersiz takibi yapılabiliyor. BLE destekli Bluetooth 5.0 bağlantı da saatin özellikleri arasında bulunuyor.

Saatin bir diğer özelliği ise GPS ve GLONASS desteği sunması. Bu özellik sayesinde açık havada yaptığınız egzersizlerin konum bilgilerini de kayıt edebiliyorsunuz.

Uyku, stres, kalp ritmi ve SpO2 takibi de yine akıllı saatin özellikleri arasında bulunuyor. Huawei Watch Fit Elegant'ın aynı zamanda hava durumu, telefon bulma, uzaktan kamera deklanşörü, anlık mesaj hatırlatma ve müzik çalma gibi akıllı yaşam asistanı özelliklerinin de olduğunu söyleyeyim.

Kurulum ve Huawei Sağlık uygulaması

Akıllı saatin telefonla olan senkronizasyonu Huawei Sağlık uygulaması ile yapılıyor. İster Huawei isterseniz farklı bir Android telefona bu uygulamayı kurarak eşleştirme işlemini uygulama içinden yapmanız gerekiyor.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 3

Sağlık uygulaması hem saat ile ilgili ayarlara hem de sağlık verileri ile ilgili ayar ve sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor. Saat ile ilgili alarm kurma, yazılımı güncellemesi, kadran değiştirme ve diğer tüm işlemleri bu uygulama üzerinden yapabiliyorsunuz.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 4

Yine uygulama üzerinden eşleştirme yaptığınız tarihten başlamak itibariyle geçmişe yönelik egzersiz kayıtlarınızı görebiliyorsunuz. Uyku, stres, kalp ritmi ve SpO2 değerlerini anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllık görmek mümkün. Ayrıca eğer manuel giriş yaparsanız kilonuzun da takibini buradan yapabiliyorsunuz.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 5

Ben uzun zamandır Huawei telefon ve saat kullanan biri olarak bu uygulamayı sıklıkla kullandığımı belirteyim. Faydalı bulduğum Sağlık uygulaması tüm spor ve egzersiz kayıtlarınızı saklamak için kullanılıyor.

Uyku, stres, kalp ritmi, SpO2 takibi

Bence akıllı saatin en önemli özelliklerinden biri uyku, stres, kalp ritmi ve SpO2 takibi yapabilmesi. Uyku takibini markanın TruSleep 2.0 adını verdiği bilimsel yöntemle yapıyor. Saat sizin uykunuzu takip ediyor ve sabahları bir rapor ile karınıza çıkıyor. Bu raporu telefon eşleştirme uygulaması olan Sağlık (Heatlh) üzerinden görebiliyorsunuz.

7/24 kalp ritmini de takip edebilen akıllı saat, aynı zamanda stres takibi ile günlük durumunuzu görmenizi sağlıyor. Stres takibini de kalp ve Sp02'de olduğu gibi 7/24 yapan akıllı saat TruRelax adını verdiği teknoloji ile stres durumunuzu anlık olarak gösteriyor. Bu değerleri geçmişe yönelik olarak yine Sağlık uygulamasından görebiliyorsunuz.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 6

Öncelikle kalbi ile ilgili sorunları olanlar için kalp ritmini 7/24 görebilmek güzel bir özellik. Bunu çok sevdim ve uzunca bir süredir farklı Huawei akıllı saat ve bileklikleriyle bu takibi yapıyorum. Ayrıca spor yapanlar için kalp ritmini görebiliyor olmak da önemli. Malum bazı egzersiz türlerinde kalp ritmini belli bir rakamın üzerine çıkarmamak gerekiyor.

Ayrıca uyku ve stres takibi de önemli bir özellik. Uyku kalitemi saatin takip edip bana bir rapor halinde sunmasını da beğendim. Stres takibi ile de o anki stres durumumu görebiliyorum. Bu da güzel bir özellik.

Egzersiz takibi

AMOLED teknolojisi ile güneş altında bile görünebilir bir ekranı olan saatte 11 profesyonel, 85 özelleştirilmiş olmak üzere toplamda 96 farklı egzersiz modu bulunuyor. GPS ve GLONASS özelliği de bulunan saatte bu egzersizleri konumla beraber kayıt edebiliyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla egzersizler arasında açık hava koşusu, kapalı mekan koşusu, yüzme açık alanda bisiklet, kürek, egzersiz bisikleti, yoga, uzay yürüyüşü, aerobik, cross fit gibi seçenekler bulunuyor.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 7

Huawei Watch Fit Elegant'ta bulunan egzersiz takibi özelliklerini beğendim. Ayrıca Fitness Kursu isimli bir özelliği var ki beni benden aldı: Egzersiz menüsünden ulaşılabilen bu özellik sayesinde saat size animasyonlar eşliğinde bazı hareketleri yaptırıyor. 12 Fitness kursu içinde, 44 farklı hareketin animasyon gösterimi bulunuyor. Bu hareketlere bakarak daha doğru egzersiz yapmış oluyorsunuz. hoş ve faydalı bir özellik.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 8

Saat yüzleri (kadran)

Akıllı saatte 130'dan fazla kadran yani saat yüzü kullanabiliyorsunuz. Bu kadranları saatin ekranına dokunup birkaç saniye tuttuğunuzda görebiliyorsunuz. Tabi burada birkaç kadran var. Bu konudaki asıl kaynak Huawei Sağlık uygulaması. O uygulama üzerinde çok daha fazla sayıda kadran bulunuyor.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 9

Bu tarz akıllı saatlerin en sevdiğim yanı bu saat arayüzlerini değiştirebilme. Bazen gün içinde birden fazla kadran kullandığım da oldu. Kadran seçeneklerinin bazılarının ücretsiz iken bazıları ücretli olduğunu da belirteyim.

Bildirim konusu


Akıllı saatte isterseniz telefonunuzdaki uygulamalardan bildirim alabiliyorsunuz. Bunun için gerekli ayarları telefonunuza yüklediğiniz Huawei Sağlık uygulaması üzerinden yapabiliyorsunuz. Çok fazla bildirim almayı sevmeyen biri olarak sadece birkaç uygulamaya bu izni verdiğimi belirteyim. Siz istediğiniz uygulamalardan gelen bildirimleri saatte görebilme ayarını gönlünüze göre yaparsınız. Bu arada isterseniz ve gerekli ayarı yaptıysanız bildirim gelince saatin titremesini de sağlayabiliyorsunuz.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 10

Öte yandan Huawei Watch Fit Elegant telefona gelen çağrıları ekranında gösterebiliyor. İsterseniz bu çağrıyı saat üzerinden reddetmeniz de mümkün. Üzerinde mikrofon ve hoparlör olmadığı için saat üzerinden telefon görüşmesi yapamıyorsunuz.

Huawei Watch Fit Elegant diğer özellikleri


Akıllı saat 5 ATM yani 50 metreye kadar su altında da kullanılabiliyor. Benim gibi saati kolundan çıkarmayanlar için güzel bir haber. Ayrıca saatte hava durumu, telefon bulma, uzaktan kamera deklanşörü, anlık mesaj hatırlatma, müzik çalma, ekran ışığı, kronometre ve benzeri akıllı yaşam asistanı özellikleri de bulunuyor.

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 11

Saatte yer alan Huawei OneHop teknolojisi (ki Huawei Watch GT 2 Pro'da da bulunuyordu) sayesinde Huawei marka ve bu özelliği destekleyen bir telefondaki fotoğrafı anında saat kadranı yapabiliyorsunuz. Bu da bana göre güzel bir fonksiyon olmuş.

Huawei Watch Fit Elegant uyumluluğu

Bu tarz incelemelerde sıklıkla sorduğunuz bir sorunun yanıtını da bu paragrafta vereyim: Bu akıllı saat hem Android hem iOS uyumlu. Android tarafından Huawei dışındaki markaların telefonlarıyla beraber de kullanabiliyorsunuz. Deneyimsel olarak Huawei marka bir telefonla sunduğu deneyimin neredeyse aynısını diğer marka cep telefonlarında da alabilirsiniz.

iOS yani iPhone tarafında ise (Apple'dan kaynaklanan kısıtlamalar yüzünden) müzik kontrolü ve uzaktan deklanşör özelliklerini kullanamıyorsunuz. Bunun dışındaki özelliklerin gayet güzel çalıştığını belirteyim.

Huawei Watch Fit Elegant kullanım senaryoları

Elbette böyle bir akıllı saati almayı düşündüğünüzde aklınıza 'ben bu ürünü nerede ve nasıl kullanılırım' sorusu gelebilir. Benim ilk alkıma gelen şık ve tasarımsal bir saat olarak kullanım geliyor. Gerçekten de şık bir tasarımı olan saati sadece 27 gram ağırlığı ile hissetmiyorsunuz. Şık bir tasarıma sahip olduğu için de her türlü kıyafet ve ortamda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer senaryo ise sportif bir yaşam tarzını benimseyenler için olabilir. Egzersiz takibi yapabilen akıllı saat bu tarz beklentileri olanların ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. SpO2, kalp ritmi takibini yapabiliyor olması saatin önemli artılarından biri.

Ayrıca kalp ritmini takip etme ihtiyacında olanlar, uyku ve stres takibi yapmak isteyenler de bu akıllı saati tercih edebilir.

Huawei Watch Fit pil ömrü

Resmi verilere göre akıllı saatin pil ömrü 10 güne kadar çıkıyor. Yaptığım kullanım testlerinde ben de bu değere yakın bir süre buldum. Elbette saatin özelliklerini kullanıp kullanmamanıza göre bu rakam daha da aşağı düşebiliyor. Saatin şarjı kutusundan çıkan bir ucu standart USB (Tip A) diğer ucu özel bir kontaktör olan kablo ile sağlanıyor. Bu kablo ile yaptığınız 5 dakikalık bir şarj size 1 günlük kullanım imkanı da sunuyor. Saat şarj etmeyi sevmeyen biri olarak pil ömrünü gayet iyi bulduğumu belirteyim. 

Artık daha yakışıklı: Huawei Watch Fit Elegant - Resim : 12

Huawei Watch Fit Elegant fiyatı

Gelelim yazının sonuna doğru akıllı saatin fiyatına. Bu inceleme yazısı hazırlandığı tarihte saatin fiyatı 999 TL idi. Sunduklarına göre değerlendirdiğimde fiyatının normal olduğunu söyleyebilirim. Piyasaya benzer özellikleri sunan saatlerin fiyatı bu seviyede. GPS özelliğinin olması, ekranın AMOLED olması, yüzlerce arayüz seçeneği ve diğer özellikleriyle fiyatını hak eden bir akıllı saat var karşımda. Saati markanın kendi e-ticaret sitesi olan Huawei Shop üzerinden satın alabilirsiniz. 

Sonuç olarak Huawei Watch Fit Elegant eskilerin 'ismiyle müsemma' olarak tabir ettikleri bir akıllı saat olmuş. Şık bir saat görünümünü egzersiz ve sportif özelliklerin takibi ile güzel bir şekilde harmanlayan ürün, bir nevi spor hocası özelliği sunmasıyla benden olumlu puanları almayı başardı. Bileğimde adeta yokmuş gibi olan 27 gram hafifliği ile kıyafetimi tamamlayan bir ürün olan Huawei Watch Fit Elegant'ı bu tarz beklentileri olanlara kesinlikle tavsiye ederim.


Huawei Watch Fit Elegant

 • 7/24 SpO2, stres ve nabız takibi.
 • 1,64 inç FullView ekran, AMOLED, 280x456 piksel, 326 PPI.
 • %70 ekran / gövde oranı, otomatik parlaklık ayarı.
 • Huawei OneHop teknolojisi.
 • 10 güne varan pil ömrü, 5 dakika şarjla 1 gün kullanım süresi.
 • 130+ saat yüzü, telefondan fotoğraf yükleme.
 • Yalnızca 27 gram ağırlık.
 • TruSleep 2.0 ile bilimsel uyku takibi.
 • TruRelax ile Stres ve 7/24 kalp atış hızı izleme.
 • 12 Fitness kursu, 44 farklı hareketin animasyon gösterimi.
 • 11 profesyonel, 85 özelleştirilmiş egzersiz modu.
 • Dahili GPS ve GLONASS ölçümü.
 • TruSport ile bilimsel egzersiz rehberi.
 • Bildirim hatırlatıcısı
 • Hava durumu, telefon bulma, uzaktan kamera deklanşörü, anlık mesaj hatırlatma ve müzik
 • çalma gibi akıllı yaşam asistanı özellikleri.
 • BLE destekli Bluetooth 5.0 bağlantı.
 • 5 ATM suya dayanıklılık.
 • Siyah ve Beyaz renk seçenekleri.
 • 999 TL

Yorumlar
Borem
Tamam ben bu saati alırım dedim direkten döndü böyle güzel ve şık bir tasarım bir sürü özellik ama malesef microfon koymak telefon görüşmesi yapmak huawein aklına gelmemiş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.