Teknoloji TV

Bu olmazsa Windows 11 kuramazsınız: TPM 2.0

Bu videomuzda Windows 11'i bilgisayarınıza kurabilmek için gerekli olan TPM 2.0 (Trusted Platform Module - Güvenilir Platform Modülü) özelliğinin detaylarını anlatıyoruz.

Bu olmazsa Windows 11 kuramazsınız: TPM 2.0

Geçtiğimiz aylarda duyurulan Windows 11, 5 Ekim'den itibaren kullanıma sunulacak. Windows 10'lu bir bilgisayara sahip olanlar bu işletim sistemine ücretsiz güncelleme yapabilecek. 

Ancak bilgisayarında Windows 10 olup yeni işletim sistemine geçmek isteyenlerin işlemcilerinin TMP 2.0 desteğine sahip olması gerekiyor. Son 5-6 yılda üretilen işlemcilerin neredeyse tamamında bu destek bulunuyor. 

Ancak bazı üreticiler geçmişte TPM 2.0 desteğini yazılımsal olarak kapalı tutmayı tercih ettiler. Bu özelliği kapalı olanlar Windows 11'i bilgisayarlarına kurmak istediklerinde hata mesajı ile karşılaşıyorlar.

Biz de bu videomuzda bu özelliğin hangi işlemcilerde bulunduğunu ve gerekli kontrolleri nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.  

TPM 2.0 destekleyen Intel işlemcilerin listesine buradan, TPM 2.0 destekleyen AMD işlemcilerin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz. 

YouTube kanalımızda yayınlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Yorumlar
İ7 7700hq
Eeee i7 7700hq 2.0 var ama yüklenmiyor çok saçma
Cevapla
Noob
Yani microsoft diyor ki; biz windows kullanıcılarını (sizleri) zaten izliyorduk, şimdi ise içinizden geçicez. NOKTA
Cevapla
Mustafa
Windows 11 eski bilgisayarlara yükleniyor ama microsoft size feragatname onaylanatıyor.bilgisayarızda olabilecek her türlü olumsuzluklardan biz sorumlu değiliz diye halen ısrarla yüklemek isterseniz bundan sonraki güncellemelerden mahrum kalıyorsunuz
Cevapla
Mk-ultra
Tpm 2.0, 2025 ten sonra tpm 3.0 çıkarmı çıkar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.