Mobil

Avrupa Birliği'nden Apple'ı zora sokacak hamle

Her zaman kendi ekosistemi olması ve tamamen kendi kullanıcılarına hitap etmesiyle bilinen Apple'ın bu özelliği, yakın zamanda kendisine büyük bir masrafa neden olabilir.

Avrupa Birliği'nden Apple'ı zora sokacak hamle

Apple, adını duyurmaya başladığı ilk günden bu yana "inovasyon" kelimesinin tam karşılığı bir teknoloji şirketi görünümü çiziyor. Sektöre yön veren, yeniliklerin çoğu zaman ilk adımını atan şirket konumunda olan Apple, bu özelliğini her alanda göstermekten çekinmiyor ki bu alanlardan biri de akıllı telefonlarının şarj portlarıdır.

Android telefonlardan farklı olarak kendi teknolojisi olan ve "Lightning" isimli şarj portu kullanan Apple, dünyanın geri kalanının ağırlıklı olarak geçtiği Usb Type-C teknolojisine de bu şekilde meydan okumuş oluyor. Ancak Amerikalı teknoloji şirketinin bu stratejisi, Avrupa Birliğinin gündemine giren yeni bir kanun teklifiyle tehlikeye girebilir.

Avrupa Birliği'nden Apple'ı zora sokacak hamle

Avrupa Birliği'nin ilgili komisyonlarında görüşülen teklif hazırlığına göre, bundan sonra birlik sınırları içerisinde satışa sunulacak bütün şarj edilebilir cihazlar için Usb Type-C zorunluluğu getirilecek. Bu çalışmanın temel nedeni ise, kullanıcıların mevcut şarj aletleri ile yeni cihazlarını ve birden fazla cihazını şarj edebilmeleri ve bu sayede de hem çevre kirliliğinin hem de teknolojik kaynakların israfının azaltılması.

Bu karar her ne kadar bir kullanıcı için son derece mantıklı görünse de, Apple Avrupa Birliği'nin üzerinde çalıştığı bu yeni kurala şiddetle karşı çıkıyor. Apple'dan yapılan açıklamaya göre, böyle bir hamle teknolojide inovasyonun önünü keseceği, yenilikleri boğacağı ve kullanıcılara zarar vereceği belirtiliyor.

Bakalım Avrupa Birliği ve Apple'ı karşı karşıya getiren bu yeni düzenleme önerisi nasıl sonuçlanacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.