Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

Bu videomuzda Huawei Watch GT 2 akıllı saati enine boyuna inceliyoruz. Saatle ilgili merak ettiğiniz her şey bu videoda.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

Bazıları gereksiz görse de son yılların yükselen aksesuar trendi akıllı saatler. Apple'dan LG'ye Samsung'dan Huawei'ye kadar birçok marka akıllı saat üretiyor. Halen sektörün lideri (sağlam ekosistemi yüzünden) Apple Watch olsa da Android cephesinde de güçlü modeller yer alıyor. Bunlardan biri olan Huawei Watch GT ailesi geçen yıl tanıtılmış ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken bir model olmuştu.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 1

Daha önce incelediğimiz Huawei Watch GT, ailenin ilk modeliydi ve belli yönlerden eksiklikleri vardı: Sesli arama yapamama, müzik dinletmeme, mikrofon ve hoparlör olmaması gibi eksiklikler akıllı saatin istediği başarıyı yakalamamasına yol açmıştı. Bu eksiklikleri gören Huawei, GT 2 modelinde bunları giderip çok daha iyi bir saatle karşımıza çıkıyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

Tasarım anlamında bazı değişiklikler yaşanan GT 2 modeli AMOLED bir ekranla geliyor. 46 ve 42 mm olmak üzere iki ekran boyutu gelen akıllı saatin bize gelen sürümü ise 46 mm. Akıllı saat normalde açık kahverengi bir deri kayışla geliyor. Bize silikon kayış da gönderildiği için ağırlıklı olarak onunla kullandığımız saati özellikle 'sulu sporlarda' (yüzme gibi) silikon kayışla kullanmak gerekiyor. Zira deri kayış sudan zarar görüyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 2

Çelik bir gövdeye sahip olan akıllı saat benim için bile biraz büyük bir ekrana sahip. AMOLED ekran 1.39 inç büyüklüğünde ve 454 x 454 piksel çözünürlük sunuyor. Ekranın çözünürlüğü ve parlaklığı çok iyi. En zor şartlar altında bile ekranı görebiliyorsunuz. Ayrıca kaliteli bir ekran olduğu için klasik bir saatten bir farkı olduğu çok anlaşılmıyor.

Huawei Match GT 2 kurulumu

Saatin kurulumu çok zor değil. Hem iOS hem Android işletim sistemi ile uyumlu olan saati telefona bağlamak için Huawei Sağlık (Health) uygulamasını kullanmak gerekiyor. Saatin neredeyse tüm özellikleri her iki işletim sisteminde de çalışıyor. Ancak stres ölçümü ve müzik kontrol gibi özellikler sadece Android işletim sisteminde çalışıyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 3

Huawei Sağlık uygulamasını kurup saati tanımladıktan sonra birkaç saniye içinde bağlantı sağlanıyor. Sağlık uygulaması önemli. Zira saatle ilgili birçok ayarı bu uygulama üzerinden takip ediyoruz. Ayrıca Huawei Watch GT 2 normalde bütün etkinliklerin takibini 24 saatlik olarak gösteriyor. Geriye doğru istatistiki bilgi Sağlık uygulamasından görülebiliyor.

Uygulama üzerinden egzersiz kayıtları, Nabız durumu, Uyku durumu, Kilo (akıllı bir tartı eklerseniz) ve Stres durumunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Huawei Match GT 2 kullanım

Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra saati kullanmaya başlıyorsunuz. Wath GT 2 gerçek zamanlı kalp ritmi takip edebiliyor. Bunun için arka yüzünde bulunan iki adet optik atış hızı sensörünü kullanan akıllı saat 24 saatlik kalp ritm değerlerini gösteriyor. Ayrıca saatte uyku takibi (ki markanın akıllı bileklerinin birçoğunda da bulunan bir özellik) ve stres takibi özelliği bulunuyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 4

Saatin 46 mm kasası yeterince büyük. Özellikle erkekler için tasarlanan bu kasanın kadınlara pek uygun olmayacağını düşünüyorum. Kadınlar ailenin 42 mm kasa boyutundaki sürümüne yönelebilir. O ürün tasarım olarak daha kibar ve estetik.

Saat arayüzleri (şimdilik) değiştirilemiyor

Kullanım anlamında bir akıllı saatin birçok işlevine sahip olan akıllı saatte 14 farklı arayüz var. Watch Faces adı verilen bu arayüzleri saat üzerinden seçip değiştirebiliyorsunuz. Ancak bu arayüzleri değiştirmek ya da farklı arayüzler kullanmak şimdilik mümkün değil. Bu özelliğin yurtdışında açık olduğunu ama Türkiye'de kullanımda olmadığını belirteyim. Aldığım duyumlara göre bu özellik bir süre sonra ülkemizde de kullanıma sunulacak.

GÜNCELLEME: 5 Kasım 2019 tarihi itibariyle Watch Faces özelliği Türkiye'de de kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde akıllı saatin kadranını istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 sportif aktivite takibi

Akıllı saat envai çeşit sportif aktiviteyi takip edebiliyor. Bunlar arasında havuzda yüzme, denizde yüzme, açık alanda koşu, kapalı alanda koşu ve tırmanma gibi seçenekler var. Bütünleşik olarak GPS ve Glonass desteği olan saatte bu özellikler sportif aktivitelerle birleşince ürünün harika bir aktivite saatine dönüştüğünü görüyoruz.


Huawei Watch GT 2 telefon görüşmesi

Watch GT 2 aynı zamanda telefon üzerinden sesli görüşme yapma imkanı da sunuyor. Bunun için akıllı saatin üzerinde hoparlör ve mikrofon yer alıyor. Sesli görüşmelerde ses kalitesi gayet başarılı ve telefonu açmadan da görüşme yapabiliyor ve sonlandırabiliyorsunuz. Özellikle araç kullanırken işe yarayacak bir özellik.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 5

Huawei Watch GT 2 müzik dinleme

Saatte iki türlü müzik dinleme özelliği bulunuyor: Birincisi saatin 2 GB depolama alanına telefon üzerinden ilettiğiniz müzikleri çalma. Ki bu çalma sırasında ister saatin kendi hoparlörünü isterseniz Bluetooth yardımı ile bağlayacağınız kulaklığı kullanabiliyorsunuz. İkinci yöntem ise telefon üzerinden kullanım. Bu kullanım sırasında telefondaki müzikleri ya da müzik uygulamasını kontrol ediyorsunuz. Bunun için önce telefonda müzik uygulamasını açmanız gerekiyor. Burada Fizy, Muud ya da Spotfy gibi uygulamalar kullanabiliyorsunuz. Bunları açtıktan sonra akıllı saatteki müzik uygulamasını açıp müzik parçalarını durdurma, ileri ya da geri gitme gibi işlevleri kullanabiliyorsunuz.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) - Resim : 6

Biraz dolambaçlı bir yöntem olsa da (bir uygulama yükleyemiyorsunuz saate) işe yarıyor ve Android işletim sisteminde müzik uygulamanızı Huawei Watch GT 2 üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 iOS uyumu

Akıllı saat aynı zamanda iOS işletim sistemi ile uyumlu. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı özellikleri iOS işletim sisteminde kullanamıyorsunuz. Bunlar stres takibi ve müzik desteği. Bu iki eksiklik dışında neredeyse tüm özellikle iOS'ta da çalışıyor.

Huawei Watch GT 2 bildirim sistemi

Yine Sağlık uygulamasından hangi uygulamaların bildirimlerinin akıllı saat üzerinde görünmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Ama bu gelen bildirimleri sadece görüyorsunuz. Yanıtlama gibi bir imkanınız yok. Yanıtlamak için yine telefonu açmanız gerekiyor. Ayrıca aynı uygulama üzerinden birden fazla bildirim geldiğinde sadece mesajların başlığı görünüyor ki bu da can sıkıcı bir durum. Yani bildirim özelliği var ama biraz yüzeysel kalmış.

Huawei Watch GT 2 incelemesi

Akıllı saat ile merak ettiğiniz her şeyi videomuzda bulabilirsiniz. İşte Huawei Watch GT 2 video incelemesi:

Huawei Watch GT 2'nin pil şarjı ve pil ömrü

Akıllı saati GT modelinde olduğu gibi dairesel bir aksesuar ile USB Type-C bağlantı yardımı ile şarj ediyorsunuz. Bu aksesuarın kablosuz şarj özelliği yok. Huawei'nin verdiği bilgilere göre pil ömrü 14 gün. Ben yaptığım denemelerde 10-11 günlük bir kullanım süresine ulaştım ki oldukça yoğun kullandığımı söyleyebilirim. Yani 14 günlük değere ortalama bir kullanım ile ulaşmak mümkün. Pil ömrü harika.

Uygulama yüklenemiyor

Akıllı saatte Pusula, Barometre, Zamanlayıcı, Kronometre, Hava Durumu, Müzik, Kişiler, Arama Kaydı gibi özellikler ve uygulamalar yer alıyor. Ancak bu uygulamalara sizin bir ek yapma imkanınız yok. Yani Huawei Watch GT 2'ye uygulama yükleyemiyorsunuz. Bu da saatin bence önemli eksikliklerinden biri.


Artıları

 • Pil ömrü
 • Uygun fiyat


Eksileri

 • Kablosuz şarj yok
 • Uygulama yüklenmiyor

Önceki sürüm Watch GT modelindeki eksikleri iyi tamamlayan Huawei Watch GT 2 ile güzel bir iş çıkarmış. Halen eksik olan yönleri olsa da uzun pil ömrü ile benden olumlu puan alan saatin özellikle Android kullanıcıların birçok ihtiyacını göreceğini düşünüyorum.


Huawei Watch GT 2

 • 46 mm gövde boyutu
 • 41 gram ağırlık (kayışsız)
 • 1,39 inç 454 x 454 AMOLED ekran
 • GPS/ Glonass desteği
 • Huawei LiteOS işletim sistemi
 • Bluetooth 5.1
 • İvmeölçer sensörü, Jiroskop sensörü, Jeomanyetik sensör, Optik kalp atış hızı sensörü, Ortam ışığı sensörü, Hava basıncı sensörü, Kapasitif sensör
 • 2 haftaya kadar pil ömrü (46 mm için)
 • Kalp ritmi, stres ve uyku takibi
 • Özel aksesuar ile şarj
 • 5 ATM suya dayanıklı
 • 45.9 x 45.9 x 10.7 mm
 • 1.499 TL

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.