Teknoloji TV

MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi'ni gezdik (video)

Bu videomuzda İstanbul'da bulunan MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi'ni geziyoruz.

MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi'ni gezdik (video)

Daha önce ziyaret ettiğimiz MercedesBenz türk Aksaray Kamyon Fabrikası Ar-Ge Merkezi'nden sonra bu videomuzda da MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi'ni ziyaret ettik.

MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi'ni gezdik (video)

İstanbul Hoşdere'de bulunan MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası 1995 yılında kuruldu. Halen 3 bin 500 çalışanı bulunan fabrika bünyesinde 2009 yılında bir Ar-Ge merkezi oluşturuldu. Ayrıca Aksaray'daki MercedesBenz kamyon fabrikasında da bir Ar-Ge merkezi bulunuyor.

Ar-Ge merkezinde üretilen çözümler ile tüm dünyaya mühendislik ihraç ediliyor. Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin global ağı içerisinde çok önemli bir konuma sahip olan Hoşdere AR-GE Merkezi’nde otobüs AR-GE alanında LF/RF karoseri, dış donanım ve aerodinamik hesaplamalar, iç donanım, iç aydınlatma konseptleri, dokümantasyon, elektrikli konfor sistemleri, kablo demetleri ve diyagnoz/bağlanabilirlik, dayanım ve yol testleri gibi yetkinlikler üstleniliyor. Otobüs alanındaki bu kapsamların tamamı Hoşdere AR-GE Merkezi’nde geliştiriliyor ve ayrıca Daimler’in Mannheim, Ulm ve Ligny gibi fabrikalarında üretilen tüm araçların sorumluluğu da yine bu merkezden yürütülüyor.

209 kişi istihdam ediliyor

Mercedes-Benz Türk Hoşdere AR-GE Merkezi’nde Otobüs Geliştirme Bölümü’nde toplam 209 kişi istihdam ediliyor. Çalışanların yüzde 16’sı kadın mühendislerden oluşurken; yüzde 40’ı yüksek lisans derecesine sahip. Yine aynı merkezde bulunan Kamyon Geliştirme Bölümü’ndeki istihdam ise 9 yılda 3 kat artarken; 2010 yılında 80 olan çalışan sayısı 2019 yılında yaklaşık 240 kişiye ulaştı. İlgili alanda çalışanların yaklaşık yüzde 25’i kadın mühendislerden oluşuyor. Aksaray AR-GE Merkezi’nde ise mevcutta 157 AR-GE personeli istihdam ediliyor.

MercedesBenz Hoşdere Otobüs Fabrikası Ar-Ge Merkezi ile ilgili düşüncelerimizi ve deneyimlerimizi aşağıdaki videoda sizlerle paylaşıyoruz:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.