Teknoloji TV

Deprem uyarıları cebinize gelsin!

Android cep telefonunuzda deprem uyarıları özelliğini nasıl aktif edebileceğinizi anlatıyoruz.

Deprem uyarıları cebinize gelsin!

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında Google tarafından sunulan bir hizmet bulunuyor: Deprem Uyarıları. Bu özelliği aktif ettiğinizde yakınlarınızda bulunan depremler birkaç saniye öncesinde haber verilebiliyor. Her zaman düzgün çalışmayan bu sistemi cep telefonunuz konum ayarlarından aktif edebiliyorsunuz.

Bunun için yapmanız gereken şeyler ise şöyle:

  • Android işletim sistemli cep telefonunuzda parmağınızla yukarıdan aşağı kaydırma hareketi yaptığınızda gelen kısa yollardan konumun üzerine basılı tutun.
  • Açılan menüden Deprem Uyarıları ibaresinin yanında bulunan işareti aktif hale getirin. Mavi renkli aktivasyon işaretini gördüğünüzde artık Deprem Uyarıları özelliğini aktif hale getirmiş olacaksınız.

Bu yöntem her zaman düzgün çalışmıyor olsa da ülkemizde yaşanan bazı depremlerde birkaç saniye öncesinden bilgi verdiği görüldü.

Öte yandan bu yöntemin Google Servisleri bulunan telefonlarda çalışacağının altını çizelim. Bu servislerin olmadığı telefonlarda Deprem Uyarıları özelliği çalışmayacaktır.

Aşağıda Teknolojioku YouTube kanalında yayınlanan videomuzu izleyerek de bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.