Teknoloji TV

Ekran kartı alacaklara müjde! Fiyatlar freni patlamış kamyon gibi yoku aşağı iniyor!

Madencilik aktiviteleri yüzünden fiyatları uçuşa geçen ekran kartı fiyatları aynı hızla düşmeye başladı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Ekran kartı alacaklara müjde! Fiyatlar freni patlamış kamyon gibi yoku aşağı iniyor!

Yaklaşık olarak 2 yıldır piyasada normal fiyatlardan ekran kartı bulmak imkansız. Sadece Türkiye pazarı için değil, dünyadaki tüm pazarlarda aynı sorun söz konusu. Bilindiği üzere ekran kartlarındaki bu arz talep dengesizliğinin temel nedeni madencilik aktiviteleri.

Bir dönem ekran kartı bolluğu vardı. Bu dönemde şu anda 8 bin TL ile 10 bin TL arasında satılan karlar 1000 TL’den satılıyordu. Fakat ekran kartlarının madencilikte kullanılmaya başlamasıyla birlikte olay tamamen değişti. 2020 yılı itibariyle piyasalarda ekran kartı sıkıntısı baş gösterdi.

Özellikle 2021’in başlarında makul fiyatlara ekran kartı alabilmek hayal haline gelmişti. Hal böyle olunca oyun severler el mahkum, oyuncu laptoplarına yöneldiler. Fakat bir süre sonra bu tarafta da stok sıkıntısı boy göstermeye başladı.

Yapılan son elektrik zamları sonrasında ekran kartı fiyatlarında gözle görülür bir ucuzlama gerçekleşti. Çok değil geçtiğimiz Aralık ayında 10 bin TL ile 12 bin TL arasında fiyat biçilen kartlar şu anda 6 bin TL’ye kadar düşmüş durumdalar.

Dilerseniz ekran kartı fiyatları için hazırladığımız videoya aşağıdan göz atabilirsiniz. Ekran kartı fiyatlarının dönemsel olarak yükselişini ve düşüşünü sizlere net bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Belki madencilerin karı şu anda büyük oranda düşmüş olabilir. Fakat elektrik faturalarına gelecek olan bir indirimle birlikte fiyatlar tekrardan artabilir. Çünkü bu indirim madencilik gelirlerini doğrudan arttıracağı için fiyatlar da yeniden yükselebilir.

Yorumlar
metin
manyakmısınız siz ya dğn mediamarktan ekran kartı almaya kalktım dün 15 bin 20 bin 12 bin böyle salakça yazılarla mılleti aptalmınedeceksenız asıl siz aptalsınız
Cevapla
Okuyucu
Freni kaplamış da nedir kardeş? Freni patlamış olmasın sakın o söz:))
Cevapla
vakko
ne alaka. berde 10 12 bıne satılan kartın 6 bınlere dustugu nerede gorulmus. gosterınde alayım barı bır tane. okadar ılan takıp edıyorum daha goremedım o fıyatları. 3050 lerı dıyorsanız o zaten o fıyatlardaydı
Cevapla
ejdersebzesi
freni kaplanmış kamyonsa daha iyi düşer :b
Cevapla
Professional Noob
1500 ₺lik karta 65000 fiyat çekiyorlar. Ateistler bunu da düzdünyada açıklasınlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.