En ince iPad Pro (2024) dayanıklılık testiyle gündemde

Yeni iPad Pro (2024) dayanıklılık testiyle BendGate anılarını geri getiriyor. İnceliği ve dayanıklılığı ile kullanıcıların ilgisini çekiyor.

En ince iPad Pro (2024) dayanıklılık testiyle gündemde

Apple, bu ayın başında en yeni nesil iPad Pro'yu (2024) tanıttı. 11 inç ve 13 inç modeller, şimdiye kadar yapılmış en ince Apple cihazları olarak lanse ediliyor. Bu, cihazın dayanıklılığı hakkında bazı spekülasyonlara yol açtı. Kimse, yıllar sonra bile iPhone 6'nın "bendgate" olayını unutmadı. Lansman etkinliğinde, Cupertino merkezli teknoloji devi, tabletin selefinden daha az dayanıklı olmadığını belirtti. Apple'ın tabletleri dayanıklılık testlerinde her zaman iyi sonuç vermemiştir. İlk nesil iPad Pro, M1 işlemcili model ve hatta 10. nesil iPad bile ikiye ayrılmıştı.

iPad Pro (2024) satın almayı düşünen ancak dayanıklılığı konusunda şüpheleri olanlar artık rahat bir nefes alabilir. En yeni nesil çok farklı. Tablet, popüler YouTuber JerryRigEverything'in yoğun dayanıklılık testinden geçti.

iPad Pro (2024), Apple'ın en ince cihazı olmasına rağmen bükülme testinden sağ çıktı. JerryRigEverything’in dayanıklılık testlerini izliyorsanız, çeşitli bölümlerini bilirsiniz. En önemli kısımdan başlayalım. Bükülme testinde Zack, 13 inç iPad Pro'yu (2024) önce arka taraftan bükmeye çalışıyor. Biraz esneme var ama önemli bir hasar yok. Ancak ön taraftan büküldüğünde, cam ekranın kamera modülü alanında çerçeveden ayrıldığı görülüyor. Test sırasında uygulanan büyük kuvvet açıkça görülüyor.

En ince iPad Pro (2024) dayanıklılık testiyle gündemde

Zack, bunun yapısal bütünlüğün bir tür sihir olduğunu söylüyor. Apple, iPad Pro'ya yatay bükülme sırasında kırılmayı önlemek için yeterli yapıyı sağlayan bir merkezi destek ekledi. Maalesef, YouTuber cihazı dikey olarak bükmeye çalıştığında işler kötüye gidiyor. Tablet, ana yapısal zayıflık olan şarj portu bölgesinden kırılıyor. Ekran da çatlıyor. Zack, Apple'ın yatay destek gibi bir dikey destek eklemesi durumunda iPad Pro'nun hayatta kalabileceğini belirtiyor.

Bir diğer YouTuber olan AppleTrack de JerryRigEverything ile aynı bükülme testi sonucunu deneyimledi. Yine de iPad Pro (2024), önceki nesillere göre daha iyi bir dayanıklılığa sahip. Günlük normal kullanımda, aşırı kuvvet uygulanmadıkça kalıcı olarak bükülmeyecek.

Dayanıklılık testinin diğer bölümlerine gelince, iPad Pro (2024) üzerindeki Tandem OLED ekran, seviye 6'da çiziliyor ve seviye 7'de daha derin çizikler oluşuyor. Tabletin alüminyum kasası var. Hem çerçeve hem de arka panel kazıma testinde çiziliyor. 13 inçlik ekran, 60 saniyeden fazla temas halinde bile ölü piksel sorunu yaşamıyor.