Teknoloji TV

Gelmiş geçmiş en iyi kulaklık bu videoda!! Daha iyisi yok! Sony WH-1000XM5 incelemesi

Tanıttığı her cihazla rakiplerine fark atan Sony, WH-1000XM5 modeliyle çok konuşuldu. Gürültü engelleme modundan yüksek ses kalitesine kadar her özelliğiyle en iyisi olduğunu iddia eden cihazın detaylarını haberimizde ve videomuzda inceledik. En çok fiyatına şaşıracaksınız. İşte o kulaklık!


Sony, kulak üstü ve kulak içi kulaklıklarda dünya pazarının en önemli markalarından biri. Yüksek çözünürlüklü ses kalitesi, ultra düzeyde çalışan aktif gürültü engelleme modu ve çevre dostu olması gibi birçok özellikle beraber diğer markaları geride bırakan bir teknoloji üretiyor. Markanın bugün inceleyeceğimiz ürünü ise piyasanın en iyi kulak üstü kulaklığı olan WH-1000XM5 modeli olacak.

sony  xm5

SONY WH-1000XM5 Genel Bakış

Cihaz geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretilen bir kutu ile geliyor. Kutunun içerisinde ise kulaklığınızı koruyacak siyah kılıf çantası bulunuyor. Çantanın fermuarını açtığımızda ise bizi kulaklık, manyetik bir alanın içine gizlenmiş iki tarafı da jak girişi olan bir kablo ve şarj kablosu yer alıyor. Kulaklığın kompakt ve mat tasarımı size premium hissiyatı yaşatıyor. Kulaklığın silikonları ise oldukça yumuşak. Yani uzun kullanımda bile sizi rahatsız etmeyeceğini söyleyebiliriz. Cihazı sol kulaklığının arka tarafında ise açma kapama düğmesi, jak girişi, ANC modu açma tuşları yer alıyor. Sağ tarafında ise cihazını şarj edebileceğiniz typ-c girişi bulunuyor. Kısaca toparlayacak olursak cihazın kafada duruşu, hafifliği ve rahat oluşu konusunda bir hayli başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

SONY WH-1000XM5 Neler Sunuyor?

Kulaklığın 4 sağda, 4 solda olmak üzere 8 adet mikrofonu bulunuyor. Bu mikrofonların işlevlerini yazımızın devamında detaylı şekilde değiniyor olacağız. Cihaz Entegre İşlemci olan V1 ve HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1 ile size kaliteli bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Kulaklığın sağ ve sol taraflarında 30 mm sürücü birimi yer alıyor. Bu birimler sayesinde hem gürültü önlemede hem de müzikteki bas ve tizler daha anlaşılır hale geliyor ve performansı arttırıyor.

1- Aktif Gürültü Engelleme Modu

Eskiden kulaklıkları sadece müzik dinlemek için kullanırdık. Ama artık öyle bir teknoloji gelişti ki sessiz kalmak istediğimiz veya ortamdaki sesleri en aza indirgemeye çalıştığımız zaman ANC özelliği olan kulaklıkları yanımızdan ayırmıyoruz. SONY WH-1000XM5’te de birden çok mikrofon sayesinde uçak gürültüsünden insanların sesine kadar, daha fazla yüksek ve orta frekanslı sesi engelliyor. Ayrıca Auto NC Optimizer ile gürültü engelleme, kullanıcının takma koşullarına ve ortamına bağlı olarak otomatik olarak optimize ediliyor. Bu kulaklık Sony’nin şimdiye kadar tasarladığı tüm kulaklıklar arasında en iyisi.

xm5 kulaklık

2- Arama Kalitesi

Sony’nin Hassas Ses Alma Teknolojisi, 8 mikrofonu ve yapay zekâ sistemi sayesinde sesinizi dış etkenlerden hassasiyetle izole ediyor. Testlerini videomuzun içerisinde yer verdik göz atmanızı öneririz.

3- Uyarlanabilir Ses Kontrolü

Bu kulaklık, sizin nerede olduğunuzu ne yaptığınızı belli bir kullanım sonrası algılayabilen bir işleve sahip. Bu modu aktif hale getirdiğiniz zaman sizin davranışlarınızı öğrenir, yer seslerini tanır ve buna şekillenir.

4- Speak-to-Chat Modu

Kulaklık takılı ve aktif bir şekilde müziğinizi dinlerden yanınızdan herhangi biri ile konuşmaya başladığınızı farz edelim. Tam o an müziği kapatma, kulaklığı çıkarma telaşına girmenize hiç gerek yok. Çünkü bu mod sayesinde konuşmaya başladığınız an sizin sesinizi tanıyor ve müzik duruyor. Konuşmanızın bittiğini anladığı zaman ise müziğinize kaldığınız yerden otomatik olarak devam edebiliyorsunuz.

xm5 kulaklık kutusu

5- Favori Müzik/ Anında Çalma, Durma / Yönlendirmeler /

Hızlı erişim modu sayesinde kulaklığınıza entegre ettiğiniz müziği iki veya üç dokunuştan sonra telefonunuza dokunmadan hızlı bir şekilde favori müziğinizi açabiliyorsunuz. Müziğinizin durmasını isterseniz de sadece kulağınızdan çıkarmanız yeterli. Kulaklık kulaktan çıktıktan sonra otomatik olarak duruyor, geri taktığınızda ise müziğiniz otomatik olarak açılabiliyor. Müziğinizi de sağdaki dokunmatik paneli kullanarak müziği çalıp duraklatabilir, parça atlayabilir, ses seviyesini değiştirebilirsiniz. Soldaki düğmeye de basarak gürültü engellemeden, ortam sesine geçebilirsiniz.

6- Asistan

Cihazı, eller serbest modu ile – “Hey Google” veya “Alexa” diyerek istediği sesli yardımcıyı etkinleştirebiliyorsunuz. Böylelikle bu cihazı kullananlar, müzik dinleme, sevdikleriyle iletişim kurma, bildirim alma ve hatırlatma ayarlama gibi birçok görevi ellerini kullanmadan gerçekleştirebiliyor. Kulaklığın gürültü engelleme gibi özellikleri dahi sesle kontrol edilebilir durumda.

xm5 kulaklık

7-Çok noktalı bağlantı

Bu Bluetooth kulaklık, aynı anda iki cihazla eşleşebiliyor. Yani bir arama geldiğinde, kulaklık hangi cihazın çaldığını biliyor ve sizi o cihaza otomatik olarak bağlıyor. Ayrıca kullanıcılar için , tek bir düğmeye dokunarak kulaklığı bu iki cihazdan birine hızla geçirebilme kolaylığı sunulmuş.

9-Tüm gün süren güç ve hızlı şarj

Cihaz şarj konusunda sizi yarı yolda bırakmayacak, stabil bir kullanımda neredeyse bir hafta idare edecek güce sahip. Bu kulaklığı ANC modu açıkken 30 saat, ANC modu kapalı iken 40 saat gibi uzun bir süre kullanabiliyorsunuz. Son olarak da acil şarja ihtiyacı durumunda isteğe bağlı USB-PD uyumlu AC adaptörüyle sadece 3 dakikada 3 saatlik şarj elde edilebilirsiniz.

xm5 kulaklık

SONY WH-1000XM5 Fiyatı Ne Kadar?

Cihazın şu an piyasa fiyatı 9.299 TL değerinde yüksek bir değer olarak satışa sunuluyor. Eğer profesyonel olarak müzikle uğraşıyor veya çok uzun yıllar kullanmak istiyorum derseniz tercih edilebilecek bir cihaz. Peki siz, bu özelliklere bu fiyatı nasıl buldunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.