Google'sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

Üzerinde Google servisleri olmayan bir cep telefonu olan Huawei P40 Pro ile yaşadığımız deneyimi bu videoda anlatıyoruz.

Google'sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin etkilediği markaların başında Huawei geliyor. ABD hükümetinin yerel şirketlere Çin merkezli firmalarla çalışma yasağı getirmesiyle beraber teknoloji dünyasında  önemli bir gelişme yaşandı: Google, Huawei telefonlarında kendi servislerinin kullanılmasını yasakladı. Her ne kadar bu yasak sadece Huawei Mate 30 Pro cep telefonu modelini etkilese ve ondan sonra çıkan telefonlarda bile Google servisleri bulunsa da yine önemli bir etkisi oldu. Huawei'nin P40 cep telefonu ailesinin tamamında ise Google servisleri bulunmuyor. Biz bu cep telefonlarını geçtiğimiz günlerde test ettik ve yine bu sayfalarda sizlerle buluşturduk. 

Google'sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

Bu videomuzda ise Huawei P40 Pro ile ilgili yaşadığım deneyimi sizlere aktaracağım. Yaklaşık 2 yıldır kullandığım Huawei Mate 20 Pro cep telefonundan P40 Pro'ya taşınma işleminde Phone Clone isimli uygulamayı kullandım. Phone Clone, mevcut telefonunuzdaki tüm uygulamaları, yedekleri ve aklınıza gelebilecek her şeyi birebir P40 Pro'ya taşıyabiliyor. Hatta Google servisleri olmadan çalışmayan uygulamaları bile taşıyorsunuz (ama yine de çalışmıyor o ayrı). 

Huawei Mobil Servisler olarak bilinen ve kısa adı HMS olan birden fazla bileşenden oluşan Huawei ekosistemi bana bu taşınmada ve sonrasında yardımcı oldu. Huawei AppGallery isimli uygulama mağazasında yerli ve global binlerce yazılım bulunuyor. Temel uygulamalara baktığımızda bunların AppGallery'de bulunduğunu söyleyebilirim. Örneğin N11, HepsiBurada, Sahibinden, Getir gibi uygulamaları bulabiliyorsunuz. Garanti ve Akbank hariç birçok bankanın uygulaması da yine bu mağazada yer alıyor. Ayrıca eDevlet Kapısı gibi uygulamalar da yine AppGallery ekosisteminde yer alan belli başlı bilinen uygulamalar. 

Söylediğim gibi mesela Garanti Bankası uygulamasını eski telefonumdan P40 Pro'ya taşımayı başardım ve gayet güzel çalışıyor. Ancak bu uygulama sadece Google PlayStore üzerinde yer aldığı için güncelleme alamıyorsunuz. Ama Huwaei Türkiye'nin bu durumu değiştirmek ve uygulamayı mağazaya getirmek için çalıştığını biliyorum. 

Öte yandan WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi uygulamalar AppGallery'de yer almıyor. Muhtemelen de yer almayacak (ABD merkezli oldukları için). Ama hepsini uygulamaların kendi sitesinden indirebiliyorsunuz. 

Ayrıca AppGallery'de bir uygulama için talep de oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede Türkiye'deki ekibe uygulama önerisinde de bulunmuş oluyorsunuz. 

Bunlara ek olarak MoreApps isimli üçüncü parti bir uygulama da size hangi uygulamaların nerede bulabileceğinizi söylüyor. APKPure ve benzeri alternatif uygulama mağazaları da farklı uygulamalar için size fayda sağlıyor. 

Yine de eğer sadece Google Play Store'de yer alan bir uygulama kullanıyor ve bu uygulama da Google Servislerine (Bildirim ya da konum gibi) ihtiyaç duyuyorsa ve bu uygulama AppGallery'de yoksa sıkıntı yaşamanız olası. Özellikle bazı özel uygulamaların kullanıldığı özel şirket ya da kamuda bu tarz bir durumla karşılaşmanız mümkün. 

YouTube gibi platformları tarayıcı üzerinden kullanabiliyorsunuz. Bu tarz bir alternatifinizin de olduğunu belirteyim. 

Huawei P40 Pro ve AppGallery ikilisinin sunduğu deneyimi anlattığımız videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:

Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon oluyor.  

Öte yandan Huawei AppGallery uygulamasını Huawei marka olsun olmasın her türlü Android işletim sistemli cep telefonuna yükleyip hangi uygulamaların bulunup bulunmadığını sizlerin de görebileceğinizi belirtmek isterim. Ekosistemin ne kadar zengin olduğunu görmek isterseniz bu yöntemle detaylara siz de bakabilirsiniz.