Teknoloji TV

Huawei nereye koşuyor! Teknolojioku - Yorum #17

Bu haftaki Teknolojioku - Yorum programımızın 17. bölümünde Huawei'nin AppGallery ekosistemini ele alıyoruz.


Haftalık olarak yayınladığımız Teknolojioku – Yorum programımızın bu haftaki bölümünde Huawei'nin kurmaya başladığı uygulama ekosistemini değerlendiriyoruz.

Huawei nereye koşuyor! Teknolojioku - Yorum #17

ABD ambargosundan etkilenen marka kendi uygulama mağazası olan AppGallery'yi büyütmeye çalışıyor. Bu macerasını yakından takip ettiğimiz marka ve kurmaya çalıştığı ekosistemi bu videoda değerlendirdik.

Bildiğiniz gibi son dönemde piyasaya sürülen Huawei marka cep telefonu ve tabletlerde Google servisleri bulunmuyor. Yani bu cihazları satın alanlar YouTube, Gmail ve benzeri uygulamaları doğrudan kullanamayacaklar. Bu beraberinde bazı sorunlar getirse de Huawei kendi ekosistemini inşa etmeye kararlı görünüyor. 

Biz de bu ekosistemi artıları ve eksileriyle değerlendirdik. TeknolojiOku - Yorum programının önceki bölümlerini YouTube oynatma listesinde görebilirsiniz. 

Huawei ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon oluyor.  

Yorumlar
Smart 2
Bu yüzden Huawei önce kendi işletim sistemi üzerinden yürümeyi düşünse bile önce zengin bir uygulama mağazası, sürekli güncellenen ve geliştirilen servislerin desteğinin gerekli olduğunun farkında. O yüzden bu konu bir işletim sistemi yazılımından çok ötede. Bir mobil ekosistem oluşturmak o kadar kolay olsaydı eğer, elinde işletim sistemi olan Microsoft, Samsung, Blackberry gibi firmalar bunu çoktan yaparlar ve tarih olmazlardı.
Cevapla
Smart 1
Huawei kendi işletim sistemini hazırlamış olsa bile şu an için bir değeri yok. Mobil uygulama mağazasını geliştirip tüm istenen uygulamaları veya alternatiflerini bu mağazada hazır etmedikçe çoğu insan bu işletim sistemini kullanmayı düşünmeyecek. Android açık kaynak kodlu ve ücretsiz. Ama vazgeçilmez hale gelmiş sayısız servis ve uygulama bu işletim sistemi ile bir arada çalışan mağaza üzerinden ediniliyor. Güncellemeler dahil tüm android işletim sistemini kullanan üretici firmalar Google' a bağımlı ve aslında Google için çalışmış oluyor. IOS için de durum böyle. iphone kullanan bir tüketici ihtiyacı olan her türlü hizmet ve uygulama desteğini çok zengin bir ürün çeşidine sahip mağaza üzerinden ediniyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.