İnternetsiz Bir Gün Geçirmek! Yapabilir Misin?

İnternetsiz bir gün geçirmeyi hiç denediniz mi? Sanırım bir günlüğüne deneseydiniz işleriniz biraz karışabilir ve ertesi gün daha fazla yoğunluk yaşayabilirdiniz. Ben nelerolacağını merak ettim ve bir günümü internetsiz geçirmek istedim. İşte yaşadıklarım.

İnternet, son 15 yılda hayatımıza girmesine rağmen sanki onunla doğmuşuz ve ona bağlı kalacağımıza biat etmiş gibi bir halimiz var. İnternetsiz bir hayat sürülmeyeceği düşüncesi, herkesin aklına kazınmış gibi. Tabi ki internetin dozunu kaçırmadığımız sürece sağladığı faydalar say say bitmez. Peki siz en son ne zaman internetsiz bir gün geçirdiğinizi hatırlıyor musunuz?  Sanırım oldukça uzun zaman önce olmalı. Artık sabah yatağımızda uyandığımızda ilk durağımız lavabo olup elimizi yüzümüzü yıkamaktansa, telefonumuza yönelip gece gelen bildirimleri ve etkileşimleri görmek oluyor.

Kendimden bahsedecek olursam internet olan bir dünyanın içine doğdum. İşim, eğlencem, para kaynağım hepsi dijitalde. Başta size sorduğum o soruyu sordum sonra kendime; “internetsiz en son ne zaman vakit geçirdim?” cevabını bulamadığım bir soruydu ve ertesi günümü internetsiz bir gün olarak geçirmeye karar verdim. Sabah uyandım, hazırlandım ve dışarı çıktım. Yolda tam da günüymüş gibi birçok aksilikle karşılaştım. İstanbul kartımı evimde unutmuştum ve geri dönüp tekrar almaya mecburiyetinde bulundum. Oysa internet kullanıyor olabilseydim App üzerinden işlemimi kolayca halledebilirdim. Beşiktaş meydanın vakit geçirilebilecek en güzel yol olduğunu düşünerek yola koyuldum. Yolda Spotify’ımdan müzik dinleyememekte beni biraz üzdü. Yürürken, gezerken etrafıma bakma fırsatı buldum. İnsanlarla göz göze gelmek istedim fakat herkes yolda yürürken bile tek odaklandıkları şey telefonlarıydı. Aslında dışardan benim de öyle göründüğümü düşünmek, kendime olan saygımı bir nebze yitirmişti. Vaktin geçmesi için biraz alışveriş yapmak istedim mağazaları gezdim istediğim ürünü buldum ama tam o hafta banka kartımı kaybetmiştim. Yenisini sipariş etmeme rağmen gelmemişti ve tüm işlerimi IBAN üzerinden hallediyordum. İşte bu durum da internetin bir faydası aslında. Daha sonrasında oturduğum parkta biraz kitap okumaya karar verdim. Ama o da sadece vaktimin bir saatini alabilmişti. Daha fazla sizi detaya boğmak istemiyorum.

Kısaca özetleyecek olursam bence internetsiz bir hayat bundan sonra oldukça zor gibi görünüyor. Belki kafa dinlemek için uzaklaşmak size iyi gelebilir ama o kadar internete bağlı bir hayatın içerisindeyiz ki denerseniz bu durum sizi zorlayabilir. Peki siz en son ne zaman internetsiz bir zaman geçirdiniz? İnternetsiz bir hayatın var olabileceğine inanıyor musunuz?