Teknoloji TV

Konsol fiyatları dibi gördü! Bu fırsat kaçmaz!

Eğer şu sıralar bir oyun konsolu almayı düşünüyorsanız şimdi tam sırası diyebiliriz. Hem döviz kurları, hem de vergiler son dönemin en düşük sınırında.


Özellikle pandemi döneminin başında konsol fiyatlarında muazzam artışlar olmuştu. Bu durumun iki temel nedeni var. Birincisi kısa sürede 8TL barajını geçerek 8.6TL'ye kadar dayanan dolar kuru, ikincisi ise konsollara getirilen ek yüzde 50'lik gümrük vergisi.

Bu iki başlık konsol fiyatlarının bir anda absürt seviyelere ulaşmasına neden oldu. 2020'nin başlarında 1600 TL'ye satılan Xbox One S All Digital bir anda 3200 TL seviyelerinden satılmaya başlandı.

Diğer konsollarda benzer oranlarda zam aldı. Yeni nesil konsollar ise 8300 TL gibi hayli yüksek bir etiketle sektöre giriş yaptılar. Neyse ki ekonomide ardı ardına yaşanan gelişmeler konsol fiyatlarının da önemli oranda düşmesine zemin hazırladı.

Konsol fiyatları dibi gördü! Bu fırsat kaçmaz!

Döviz kurlarında yaşanan hızlı düşüş konsol fiyatlarına da yansıdı. 8.6 TL sınırına gelen dolar bir anda kendisini 6.9 TL de buldu. Bunun yanı sıra konsollardan alınan ek gümrük vergileri de yüzde 50'den yüzde 20'ye kadar düştü. Böylece konsol fiyatları da önemli oranda azaldı.

Dilerseniz bu konu için hazırladığımız videoya aşağıdan göz atabilirsiniz. Zira konsol fiyatlarının ne derece düştüğünü gidip bizzat yerinde inceledik.

Genele baktığımızda yeni nesil konsollarda 1000 TL ile 1500 TL arasında bir düşüş olduğunu söylemek mümkün. Eski nesilde yani PS4 ve Xbox One'da ise 500 TL ile 1000 TL arasında bir düşüş söz konusu. Elbette tercih ettiğini paket ve içeriğe göre fiyatlarda farklılıklar görünebiliyor.

Yorumlar
İbrahim Yusuf Şenlioğlu
Bizim evimizde Pilestişın 3 var.
Cevapla
Vatandaş
Sizin haberleriniz artık eminim tamamen güven verici değilsiniz.
Cevapla
Zett
Biraz reklam olmuş sanki,bu arada 4500 TL diyor arkadaş ama, sitelerde 3800-3900 a almayani dövüyorlar,ama tabi ki kurumsal şirketler,hayli kar koyacak,al birini vur ötekine ne diyim
Cevapla
Mehmet
Google lütfen bu siteyi artık önüme çıkarma ya habercilikle gram alakaları yok tamamen tık alma üzerine kurulu başlıklar ve görseller bomboş bir site.
Cevapla
Arda
Ben almam giderim geforce now premium alırım bide tv+ bide konsol ohh mis ps veya xbox almak akıl zararı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.