Teknoloji TV

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video)

Huawei MateBook X dizüstü bilgisayar 1 kg ağırlığı ve güçlü donanım özellikleri ile hareketli bir hayat yaşayan kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video)

Bilgisayar alanında daha agresif bir politika izlemeye başlayan Huawei, MateBook ailesi ile bu alanda birden fazla ürünle rekabet ediyor. Markanın bu alanda temelde iki ürün gamı var: Birincisi hafif ve güçlü cihazlar (ki bunların ekranları genelde dokunmatik oluyor). İkincisi ise günlük kullanıcılara hitap eden harcı alem modeller.

Bu incelemenin konuğu olan MateBook X ise ailenin ilk kategorideki cihazlarından biri. Hafiflik konusunda sınırları zorlayan ve sadece 1 kg ağırlığı bulunan bilgisayar, incelik ve performansı bir arada sunuyor.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video)

Tasarım anlamında ailenin önceki modellerinden izler taşıyan Huawei MateBook X, magnezyum alaşım bir gövdeye sahip. Standart ve oldukça büyük tasarlanan tuşlardan oluşan klavye benim gibi sürekli yazı yazmak zorunda olanları sevindiriyor. Bilgisayarda sadece 2 adet USB Tip C bağlantısı bulunuyor. Bunun dışında USB bağlantısı bulunmayan bilgisayarda ek olarak mikrofon/kulaklık çıkışı var.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 1

Bu tarz bir tercihin sebebi ise kalınlığı belli bir seviyede tutmak. Çok ince bir gövdesi olan Huawei MateBook X'in kalınlığı sadece 13.6 mm. Yani kalınklık 1.5 cm bile değil. Bu incelik hafiflikle birleştiğinde ortalama bir kitap ağırlığında bilgisayara sahip oluyorsunuz.

Huawei MateBook X donanım özellikleri

Üzerinde Windows 10 Home işletim sistemi bulunan bilgisayarda Intel Core i5 10210U 10.nesil işlemci kullanılıyor. Bu işlemciye 16 GB DDR3 RAM, 512 GB NVMe SSD disk eşlik ediyor. Harici bir ekran kartı bulunmayan bilgisayarda fan da bulunmuyor. Fan kullanılmadığı için bilgisayarın içindeki ısınan hava özel bir yöntemle uzaklaştırılıyor. Bu sayede gürültü çıkarmayan bir bilgisayar sahibi oluyorsunuz.

13 inçlik ekranın oranı 3:2. Ekranın çözünürlüğü ise 3000 x 2000 piksel. 3K olarak adlandırılan bu ekranın parlaklık değeri ise 400 nit. Aydınlatmalı klavye, 720p gizlenebilir kamera, Wi-Fi 6 desteği, güç tuşuna entegre parmak izi okuyucu ve Huawei Free Touch touchpad cihazın diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Huawei MateBook X kullanım deneyimi

Her türlü günlük kullanım için değerlendirilebilecek bir ürün olan Huawei Matebook X, yanınızda taşıdığınızda ağırlığını hissetmeyeceğiniz bir bilgisayar. 1 kg ağırlığı ile çok hafif bir ürün olan bilgisayar bu hafifliğe rağmen performanstan da ödün vermiyor. Office uygulamalarından internette gezinmeye ve sosyal medya kullanımına kadar birçok günlük işi bu bilgisayarla yapabilirsiniz.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 3

Cihazda bulunan ve Huawei'nin Free Touch adını verdiği touchpad gayet kullanışlı olmuş. Klavyenin alt kısmında bulunan ve cihazın neredeyse yarısını kaplayan bu dokunmatik alan farklı parmak hareketleri ile farklı işlemleri yapmanıza imkan tanıyor. Alıştıktan sonra kullanımı oldukça pratik olan bu touchpad birçok kullanıcı için fareyi bir kenara atacak iyi çalışıyor.

Bilgisayarda daha önceki modellerde de kullanılan parmak izi özelliği entegre edilmiş güç düğmesi bulunuyor. Güvenlik açısından bilgisayarı parmak izinizle açmak güzel bir özellik olmuş.

Ekranın neredeyse çerçevesiz olması (ki ekran gövde oranı yüzde 90) kullanım zevkini artırması açısından iyi olmuş. Cihazdaki webcam klavye üzerinde bulunduğu için bu tasarım hayata geçirilebilmiş. Ayrıca ekranın çözünürlüğünün yüksek olması (3000 x 2000 piksel) ve dokunmatik ekran deneyimi de bu kullanım zevkinin artmasını sağlıyor. Öte yandan bilgisayarın ekranın bu tarz ürünlerde olduğu gibi 3:2 oranında olduğunu belirteyim.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 4

Huawei Matebook X ses kalitesi

Bilgisayar küçük ve hafif dedim ama bu küçüklüğe göre üzerindeki hoparlörlerin ses kalitesi gayet başarılı. Detaylarını yazımın sonunda verdiğim videoda görebileceğiniz gibi ses kalitesi büyük rakiplerinden aşağı kalmıyor.

Wi-Fi 6 desteği

Bilgisayar donanımsal bir özellik olan yeni nesil hızlı kablosuz ağ bağlantısı türü olan Wi-Fi 6'yı destekliyor. Bu da eğer uyumlu bir donanımınız varsa kablosuz ağlarda çok daha hızlı veri aktarımı yapabileceğiniz anlamına geliyor. Donanımsal bir destek olduğu geleceği yatırım anlamında da olsa bu tarz bir bilgisayar alırken bu özelliği aramanızı öneririm.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 5

Huawei MateBook X bağlantı aksesuarı

Cihazda 2 adet USB bağlantısı var dedik ama bu eksikliğin farkında olan Huawei, kutuya bir de özel bir bağlantı aksesuarı eklemiş. USB Tip C bağlantı yuvasına takılan bu aksesuar kullanıcısına bir adet HDMI, bir adet VGA, bir adet USB Tip C ve bir adet de USB Tip A bağlantısı sunuyor. Kutudan çıkıyor olması güzel ve bu sayede cihazı çok daha verimli kullanabiliyorsunuz.

Huawei MateBook X performansı

Üzerindeki işlemci ve diğer donanımlara baktığımızda performans anlamında sıkıntı olmayacağını görüyoruz. Yine de sentetik testlerle bu düşüncemi ispatlamak istedim. Öncelikle kullandığımız PCMark yazılımının ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 6

Ayrıca cihazda kullanılan NVMe türündeki SSD depolama cihazının Toshiba marka olduğunu ve performans anlamında aşağıdaki satırlarda görebileceğiniz performansı sunduğunu belirteyim. Hem PCMark hem de SSD testini yaptığımız CyrstalDiskMark sonuçlarının yeterli ve hatta bazı açılardan ortalamanın üzerinde olduğunu belirtmek isterim. Öte yandan bu diskin boyutunun 512 gibi yüksek bir değerde olması da takdire şayan olmuş. Halen 128 ya da 256 GB depolama alanı ile gelen cihazlar olduğu için 512 GB beni ziyadesiyle memnun etti.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 7

Huawei MateBook X pil ömrü

Üzerinde 42Wh gücünde bir pil bulunan bilgisayar bu pille 9 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Huawei'nin verdiği rakamlara göre farklı kullanım senaryolarına göre farklı değerler alınabiliyor. Bunları aşağıda görebilirsiniz:

 • 9 saat 1080p video oynatma
 • 9 saat standart iş yükü
 • 7.5 saat web gezintisi

Gelelim benim yaşadığım deneyim ve kullanım değerlerime. Sentetik testlerde yine PCMark kullandım. Bu yazılımda iki farklı senaryo ile pil ömrünü test ettim. modern Office senaryosunda 7 saat 11 dakika pil ömrü değeri verdi. Video izleme senaryosunda ise aldığım değer 6 saat 54 dakika idi. Bu yazılımın pili tamamen bitirmediği ve güç tasarrufu gibi bir modu açmadığı düşünüldüğünde Huawei'nin rakamlarına yakın değerler bulduğumu söyleyebilirim.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 9

Huawei MateBook X'in şarjı daha önceki modellerde olduğu gibi 65 Watt gücünde bir adaptör ve iki ucu USB Tip C bağlantısında tasarlanmış kablo ile sağlanıyor. Cihazın üzerinde bulunan her iki USB girişi de şarj için kullanılabiliyor. Sıfırdan yüzde 100'e kadar şarj etmek için yaklaşık 1.5 saat gerekiyor. Cihazı 30 dakika şarj ile 4 saat video oynatacak kadar şarj edebildiğinizi de belirtmek isterim. 

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 10

Multi-Screen Collabration özelliği

Bilgisayarda daha önce bazı Huawei dizüstü modellerinde de bulunan Huawei Share, OneHop ve Multi-Screen Collabration özellikleri de bulunuyor. Bunlardan Multi-Screen Collabration Huawei (ve Honor) marka telefonlarla bilgisayarı doğrudan kullanabilme imkanı sunuyor. bu işlem için PCManager yazılımını kullanıyorsunuz. Bu yazılım aynı zamanda bilgisayardaki sürücülerin güncelliğini de kontrol ediyor.

Kuş gibi bilgisayar: Huawei MateBook X incelemede (video) - Resim : 11

Multi-Screen Collabration özelliğini kullanabilmek için minimum Kirin 980 işlemciye sahip bir Huawei (ya da Honor) marka telefonununuz olması gerekiyor.  Bu işlem için gerekli olan algılayıcı touchpadin altında bulunuyor. Bu yüzden uyumlu telefonunuz varsa gerekli ayarları yapıp bu touchpadin üstüne yerleştirmeniz iletişim için yeterli oluyor.  Huawei ekosistemini kullananlar için güzel bir özellik. telefondaki her şeyi bilgisayar üzerinden görebiliyorsunuz. Ayrıca dosyalarınızı tek bir hareketle bilgisayar ve telefon arasında aktarabiliyorsunuz. 

Huawei MateBook X fiyatı

Bilgisayarın fiyatı biz bu incelemeyi yaptığımız tarih itibariyle 12.999 TL idi. Donanım özelliklerine ve sunduğu hafiflik, dokunmatik ekran gibi fonksiyonlarına göre değerlendirdiğimizde fiyatın makul olduğunu söyleyebiliriz. Bu kur değerleriyle bu tarz rakamlar artık yeni normalimiz oldu. 

Huawei MateBook X video inceleme

Aşağıdaki videoda Huawei MateBook X bilgisayarı inceliyoruz. 

 
 

Huawei MateBook X ile ilgili sorularınızı bu videonun altında bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  


Huawei MateBook X

 • 13 inç 3K 3000 x 2000 piksel FullView ekran
 • Yüzde 90 ekran/gövde oranı
 • 1500:1 kontrast oranı
 • 400 nit parlaklık
 • Yüzde 100 sRGB
 • 3:2 ekran
 • Intel Core i5 10210U 10.nesil işlemci
 • 16 GB LPDDR3 RAM
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • 512 GB PCIe NVMe SSD
 • 720p gizlenebilir kamera
 • Huawei Free Touch touchpad
 • Magnezyum alaşım gövde
 • Wi-Fi 6 desteği
 • 1 kg ağırlık
 • Multi-screen Collaboration özelliği
 • 42Wh pil
 • Tam boyutlu aydınlatmalı klavye
 • Güç tuşuna entegre parmak izi okuyucu
 • 4 hoparlör
 • 65 Watt Huawei hızlı şarj
 • 30 dakika şarj ile 4 saat video oynatma
 • Buz gri, orman yeşili renk seçenekleri
 • 2 adet USB Tip C portu
 • 12.999 TL
Yorumlar
Hülya ÇALCALI
Fiyatı nedir
Cevapla
Murat
13 bin liracık
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.