OPPO hakkında merak edilen her şey! (video)

Bu videoda Çin merkezli bir cep telefonu üretici olan OPPO hakkında merak edilen her şeyi sizlerle paylaşıyoruz. İşte OPPO markasının tarihçesi.

OPPO hakkında merak edilen her şey! (video)

Çin'in en önemli teknoloji markalarından biri olan OPPO, 2004 yılında kuruldu. Kurulduğu ilk yıllarda MP3 çalar, Medya oynatıcı, LCD TV ve DVD/Blu-Ray gibi ürünlere odaklanan markanın kökenine baktığımızda ise karşımıza BBK elektronik çıkıyor. BBK'nın kurucusu Duan Yongping, cep telefonunun özellikleri dolayısı ile ayrı bir şirket olması gerektiğini düşündüğünden OPPO doğdu. Çok uluslu bir şirket olacak bu yeni oluşum için isim olarak OPPO seçildi ve 100'den fazla ülkede bu ismin telaffuz edilebilirliği ve herhangi bir olumsuz anlam taşımadığı araştırılıp onaylandı. Çin merkezli bir şirket olan BBK birden fazla şirketi bünyesinde barındırıyor. OPPO da bu markalardan biri. BBK bünyesinde aynı zamanda Vivo, Realme ve OnePlus markalarının bulunduğu da belirtelim.

OPPO hakkında merak edilen her şey! (video)

2008 yılında telefon üretimine de başlayan marka ilk etapta Çin çapında büyük bir satış ağı kurdu. 2011 yılında akıllı telefon pazarına da giren marka bu alanda çok hızlı ilerledi. 2011 yılında ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio'nun yer aldığı bir reklam kampanyası ile Find modelini duyuran marka daha sonra diğer modellerini de dünya çapında satışa sundu.

OPPO hakkında merak edilen her şey! (video) - Resim : 1

OPPO'nun telefon alanındaki yıllara göre atılımlarını aşağıda görebilirsiniz:

 • 2019     Daha sürükleyici tam ekran deneyimi sunan ilk “Ekran Altı Kamera” teknolojisinin galasını yaptı
 • 2019      Üç lens sistemi, 10X zoom teknolojisi ile ultra geniş açıya ulaşma ve 60x güncelleme deneyimi
 • 2019      5G Teknolojisi testlerini ilk geçen 5G akıllı telefon   
 • 2019     OPPO Reno serisinde pop-up kamera ile tasarımda fark oluşturdu
 • 2018     OPPO FindX, Stealth 3D Kamerası ile akıllı telefon pazarında yeni kamera trendlerinin yolunu açtı
 • 2018      Find X Panoramik Ekran; doğanın güzelliğini önde gelen bir teknoloji ürününe dönüştüren dünyanın ilk panoramik tasarlanmış telefonudur
 • 2017      R11 amiral gemisi fotoğraf işlemci ile daha hızlı odaklanma hızı, az ışıklı yerlerde daha canlı renklerle daha iyi fotoğrafçılık deneyimi
 • 2017      Akıllı telefonlarda 5x Çift Kamera Zoom Teknolojisi ile dünyayı buluşturdu
 • 2016      R9S, R9S Ultra IMX398 sensör ile çığır açıcı düşük ışıklı fotoğraf çekim deneyimini geliştirdi
 • 2016     OPPO'nun başlattığı SelfieExpert F serisi akıllı telefon endüstrisinde bir selfie trendi geliştirdi.
 • 2014      N3 dünyanın ilk motorlu döner kamerasına sahip ilk telefon oldu
 • 2013      Find 7 Ultra 13 MP kamera-HD fotoğraf
 • 2012      Ulike 2 - ilk Selfie Güzelleştirici özelliğine sahip telefon
 • 2012     5MP ve 16MP ön kameralarla akıllı telefonlarını piyasaya süren ilk marka oldu.

Cep telefonu kameraları konusunda iddialı bir marka olan OPPO'nun bu alandaki felsefesi üç temel etkene dayanıyor: Netlik, güzellik ve eğlence.

 • Eğlence Hakkında: OPPO, AR etiketleri, emoji, yavaş hareket için bir dizi teknoloji geliştirdi. Bu, genç ve dinamik hedef kitlenin yeni beklentilerine somut bir şekilde cevap veriyor.
 • Güzellik Hakkında: OPPO cihazları, özellikle AI cihazlarıyla birlikte etkinliklerinde ve hassasiyetlerinde şaşırtıcı portreler ve güzellik efektleri elde etmek için en son uygulamalarla donatılmıştır.
 • Son olarak, AI ultra temiz motor teknolojisi, Sensor HDR, Raw HD sayesinde netlik boyutu ön plandadır.

 


5G ve OPPO

OPPO 2019'da Swisscom, Ericsson ve Qualcomm ile birlikte stratejik ortaklık kurarak “5G Landing Project”i gerçekleştirdi ve Avrupa’nın ilk 5G bağlantılı telefonu olan OPPO Reno 5G’yi piyasaya sürdü. OPPO’nun iş ortaklarından Turkcell, 5G altyapısı üzerinde yaptığı hız testini ilk kez OPPO Reno 5G ile gerçekleştirdi. Kullanıcı deneyimini beklentinin ötesinde şekillendirmeye çalışan ve 5G'de öncü olan OPPO, 2015 yılında ilk 5G ekibini kurdu. Lider telefon markası o tarihten beri standardizasyon, Ar-Ge ve uygulamalar gibi alanlarda yeni nesil teknolojilere büyük yatırımlar yapıyor. 5G'nin küresel gelişiminin uzun süredir önemli parçası olan OPPO, akıllı 5G standart organizasyonuna 2,800'den fazla teknik teklif sunarak 3GPP'ye en çok katkıda bulunan markalardan biri oldu.

IDC'ye göre OPPO, 2018 yılında dünya çapında 5 numaralı akıllı telefon markası olarak seçildi. 40'tan fazla ülkede ve bölgede hizmet veren OPPO, müşterileri için daha iyi bir yaşam oluşturmaya adanmış 6 araştırma merkezine (1'i silikon Vadisi'nde) sahiptir. OPPO’nun 400 bin satış noktası bulunmaktadır. Dünyada 40 binden fazla çalışanı ile müşterileri için daha iyi bir yaşam tasarlamaya kendini adayan OPPO, 250 milyondan fazla genç insana mükemmel akıllı telefon fotoğrafçılığı deneyimleri sunmaktadır.

OPPO'nun 32 binden fazla teknoloji patenti bulunuyor. Mobil fotoğrafçılık teknolojisi açısından OPPO yaklaşık bin 800 patent başvurusunda bulundu.

2019 yılında 700'den fazla akademik makale yayınlayan OPPO, 5G üzerinde binden fazla patent sahibidir.

OPPO hakkında merak edilen her şey! (video) - Resim : 3

OPPO, son 10 yıldır mobil fotoğrafçılık teknolojisindeki yenilikleri canlandırırken, kameralı cep telefonları üretmeye odaklanmıştır.

OPPO, 2012 yılında selfie güzelleştirme çağını başlatarak, 5MP ve 16MP ön kameralarla akıllı telefonlarını piyasaya süren ilk marka oldu. Ayrıca OPPO motorlu döner kamera, Ultra HD özelliği ve 5x Dual Kamera Zoom teknolojisini tanıtan ilk marka oldu.

2008 yılında ilk akıllı telefonunu piyasaya sürdüğünden beri OPPO, estetik memnuniyet ve yenilikçi teknolojilerin sinerjisini tutkulu bir şekilde takip etmektedir. Bugün OPPO, müşterilerine Find ve Reno serileri, ColorOS işletim sistemi ve OPPO Cloud ve OPPO+ gibi internet hizmetlerinin öncülük ettiği geniş bir akıllı telefon yelpazesi sunmaktadır.

OPPO, MWC Shanghai 2019'da bir başka yeniliği olan MeshTalk’u tanıttı. Merkezi olmayan bir iletişim teknolojisi olarak nitelendirilen MeshTalk, cep telefonu şebekesi, Wi-Fi veya Bluetooth olmadan 3 km mesafedeki OPPO cihazları arasında kısa mesajların, sesli mesajların ve gerçek zamanlı sesli aramaların iletimini sağlıyor.

OPPO'nun Avrupa'daki pazarlara giriş stratejisi, markanın bölgede derin kökler oluşturma ve yenilikçi teknolojileri, stratejik yatırımları ve güçlü yerel ortaklıkları ile markayı inşa etmeye devam etme taahhüdünü vurgulamaktadır.

Mobil fotoğrafçılık alanındaki faaliyetleri

OPPO, mobil fotoğrafçılık konusunda farklı çalışmalar da yapıyor. OPPO Creators Awards Fotoğraf Ödülleri, lider akıllı telefon markası OPPO tarafından oluşturulan dünya çapında yeni nesil fotoğraf tutkunlarını desteklemeyi, geliştirmeyi teşvik etmeyi amaçlayan benzersiz bir platform. Özel bir içerik alışveriş platformu sunan Yaratıcılık Ödülü, finansal destekten mentorluk ve görünürlüğe uzanan çeşitli ödüllerle fotoğraf tutkunları arasında kapsayıcı ve küresel bir topluluk oluşturarak yaratıcı yetenekleri tespit etmeyi ve görsel hikaye anlatımını desteklemeyi amaçlıyor.

Fotoğrafçılık her zaman OPPO’nun stratejisinin odağında olmuştur. OPPO, kullanıcılar daha iyi bir fotoğrafçılık deneyimi yaşatmak ve iyi fotoğraf çekmeyi kolaylaştırmak için hem donanım hem de algoritmalar konusunda yenilik ve araştırma yapmaya aralıksız olarak devam etmektedir. OPPO ayrıca akıllı telefon fotoğrafçılığının kullanıcılar için ne anlama geldiğini de anlamaya çalışmaktadır. İster bir deneyimi belgelemek ister yalnızca bir anı paylaşmak için olsun, fotoğrafçılığın kullanıcıların kendilerini her zaman ve her yerde daha iyi ifade etmelerine yardımcı olacaktır.

OPPO Creators Awards Fotoğraf Ödülleri 2019, “Fotoğrafta Yaratıcılık” projesinin en önemli parçasıdır. Bu etkinlik sayesinde akıllı telefon kullanıcılarının fotoğraf alanındaki yaratıcılıklarını göstermelerini sağlayan bir platform sunmayı hem de fotoğraf tutkunlarının sahip olduğu büyük potansiyeli değerlendirmeyi hedefler. Fotoğraf tutkunlarının en iyi çalışmalarını milyonlarca insan bir fotoğraf sergisinde, resmi bir OPPO duvar kağıdı olarak veya bir Reklam panosunda görebilir, hatta çalışmanız OPPO Fotoğraf Ödülleri Sergisinde bile sergilenebilir.

OPPO'nun Türkiye faaliyetleri

Türkiye pazarına 2018 yılının son aylarında giriş yapan markanın başındaki isim ise önde gelen teknoloji markalarında daha önce yaptığı yöneticilik ve üst düzey yöneticilik deneyimleriyle bilinen Weijian Zhou oldu. Türkçe de öğrenen Zhou liderliğindeki OPPO Türkiye ekibi ilk etapta  RX17 PRO, RX17 NEO ve AX7 modellerini satışa sundu. Üçlü kamerası, damla ekranı ve ekran parmak izi sensörü ile RX17 Pro, akıllı cep telefonu dünyasına farklı bir bakış açısı getirdi. Damla ekran (6,4 inç ekran, ön yüzün yüzde 91,5'ini oluşturuyor) ve 3D kavisli tasarımı sayesinde tüm dikkatleri üstüne çeken model 6 GB RAM ve Qualcomm Snapdragon 710 chipseti ile donatılmıştı. Bu modelin bir diğer en önemli özelliği ise Süper VOOC sayesinde 10 dakikalık şarj ile yüzde 40 seviyesinde, 40 dakikada ise yüzde 100 dolum sağlanması oldu.

Oppo 2019 yılında ise Türkiye pazarına kamerasıyla iddialı Reno, Reno 10X, Reno Z modellerini sundu. Devam eden aylarda ise OPPO A5, Reno 2, OPPO A9 2020  ve Reno 2 Z modelleri de yine Türk tüketicilerinin beğenisine sunuldu.

OPPO hakkında merak edilen her şey! (video) - Resim : 6

OPPO, Türkiye'de yerel bir pazarlama stratejisi izleyerek markanın tanıtımı için ünlü şarkıcı Sıla ile işbirliğine gitti ve iki farklı reklamdan oluşan bir çalışma yaptı. Televizyondan YouTube'a kadar birçok farklı mecrada yayınlanan ilk reklamda Sıla, OPPO A9 2020 modelinin kamera özelliklerini esprili bir dille anlattı. İkinci reklamda ise yine OPPO cep telefonlarının özellikleri Türkiye'de ilk kez kullanılan bir yöntemle Orhan Veli şiirleri üzerinden anlatıldı. Her iki reklam da kamuoyunda büyük ilgi gördü ve marka bilinirliği üzerinde ciddi etkisi oldu. Marka bilinirliğini artıran bu yerel reklamların OPPO’nun tanıtımına önemli bir katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Görünen o ki 2020 ve ilerleyen yıllarda OPPO markası hem Türkiye hem dünya çapında karşımıza daha fazla çıkacak. Ciddi bir altyapı ve bilgi birikimine sahip olan OPPO, her bütçe ve beklentiye hitap eden cep telefonlarıyla pazarda yer alıyor ve almaya devam edecek.

İşte OPPO'nun tarihçesi ve Türkiye'deki faaliyetleri bilgilerini içeren videomuz:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.