Teknoloji sektöründe kaos! Satışlar dondu, ilanlar silindi!

Döviz kurlarındaki artışla birlikte teknoloji sektöründe tam bir belirsizlik havası oluştu. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Teknoloji sektöründe kaos! Satışlar dondu, ilanlar silindi!

Hemen baştan belirtelim. Biz bu içeriği çektiğimizde henüz Apple Türkiye'deki satışlarını dondurma kararı almamıştı.

Dolayısıyla o yüzden video içeriğinde de sizlere eğer niyetiniz varsa iPhone almanızı tavsiye etmiştik. Fakat Apple fiyatlarını arttırmak yerine direkt olarak satışlarını dondurdu.

Peki neden böyle bir politika izlendi? Aslında cevap basit. Apple hali hazırda stoktan satış yapmıyordu. Yani stoğa gelecek olan iPhone'ları satıyordu.

Bu sebepten ötürü de fatura kesmediği için doların artışına rağmen satışlar devam etti. Lakin pek çok kişi bunu gelir kapısı olarak görmeye başlayınca işler de değişmiş oldu. Nasıl mı?

Aslında bu sorunun yanıtı da gayet basit. Apple'ın iPhone 13 fiyatlarına zam yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Üstelik bu zam oranının 2000 TL ve üzeri olması da kesin gibi.

Teknoloji sektöründe kaos! Satışlar dondu, ilanlar silindi!

Dolayısıyla pek çok kişi düşük fiyattan iPhone modellerini toplayıp, Apple'dan daha ucuza satarak önemli oranda kar etme düşüncesi güdüyordu. Fakat bu hayal tam olarak gerçekleşemedi.

Çünkü Apple satışları dondurma kararı aldı. Dahası satışları dondurduğu gibi son alımların bir bölümünün iptal edildiğine dair söylentiler de mevcut. Çünkü iPhone satışları son dönemde artmakla kalmadı adeta patladı.

Özellikle dolar fırladıktan sonra bütçesi olan herkes Apple Store'dan iPhone almaya başladılar. Yine belirtiyoruz. Bu iPhone modellerini kullanma düşüncesiyle değil satma düşüncesiyle aldılar. Doğal olarak Apple da duruma müdahale etti.