Teknoloji TV

ToF kamerası nedir? Ne işe yarar? (video)

Bu videomuzda son yıllarda cep telefonlarında da kullanılmaya başlanan ToF kameralarının ne işe yaradığını anlatıyoruz.

ToF kamerası nedir? Ne işe yarar? (video)

Cep telefonu kameraları artık birden fazla kamera mödülünden oluşuyor. Özellikle amiral gemisi cep telefonu modellerinin bazılarında bulunan ToF kameraları bazı farklı çözümler için kullanılıyor.

ToF kamerası nedir? Ne işe yarar? (video)

İngilizce'de Time of Flight kelimelerinin baş harflerinden oluşan ToF kameraları cep telefonlarına yeni gelmiş olsa da uzun yıllardır endüstriyel alanlarda kullanılıyor. Bağlı bulunduğu cihazın etrafındaki nesneleri ve bulunduğu ortamı algılamasına yardımcı olan ToF kameraları özellikle endüstri alanında uzun yıllardır kullanılıyor. Fabrikalardaki robotlarda, otomotiv sanayinde, otonom sürüş teknolojilerinde sıklıkla kullanılan ToF kameraları cep telefonlarında AR yani Artırılmış Gerçeklik ve nesnelerin algılanması için değerlendiriliyor.

Bu kameraların çalışma prensibi ise üzerinde bulunan lazer ya da kızılötesi ışık kaynağının nesneye çarpıp tekrar kameraya gelmesine dayanıyor. Bu yüzden bütün ToF kameralarında bir ışık kaynağı bulunması gerekiyor. 

Bu videoda ToF kameralarının ne işe yaradığını ve cep telefonlarına ne gibi faydalar sağlayacağını anlatıyoruz:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Yorumlar
💠 GakkoCan 💠
Abe bele vidyolar hazırladığız için çok teşekkür edim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.