Togg seri üretime geçmeye hazırlanıyor!

Türkiye'nin otomobili sloganı ile yola çıkan Togg en yeni haliyle görücüye çıktı.

Togg seri üretime geçmeye hazırlanıyor!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından geliştirilen yüzde yüz elektrikli Togg'da üretim aşamasına yaklaşılıyor. Teknolojioku olarak 27 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen basın toplantısında ziyaret ettiğimiz Gemlik fabrikasında hummalı bir çalışma olduğunu gördük.

Fabrikada bir basın toplantısı düzenleyen Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, otomobilin süreçleri, fabrikanın durumu ve yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak hedefiyle yola çıkan Togg, 27 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşmasından bu yana aldığı mesafeyi ve 2022 yılı hedeflerini bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, planlar dahilinde hedeflere adım adım yaklaştıklarını belirterek, “Akılla kalbi, doğu kültürüyle batı kültürünü, insanla teknolojiyi birleştiren markamız Togg’un, ilk akıllı cihazı C segmenti SUV’un, önce ülkemizde ardından da Avrupa’da pazara çıkmasına yaklaştık” dedi.

Karakaş ayrıca tedarikçilerin yüzde 75'ini Türkiye'den seçerek yüzde 51 yerlilik oranını yakaladıklarını ifade etti. Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezi, Gebze’de prototip atölyesi kurduklarını belirten Karakaş, ‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak. Farasis ortaklığında Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu zamanda, ‘2021 Ekim ayında ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Hızlı ve yaygın alt yapı oluşumuna destek için Togg Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık" dedi.


Gemlik fabrikası ile ilgili bazı bilgiler

  • Fabrika için önce zemin güçlendirme çalışmaları yapıldı
  • Fabrika alanı toplamda 1 milyon 200 bin metrekare
  • Şantiyede 2 bin kişi çalışıyor
  • Tesiste toplamda 250 robot olacak
  • Tesiste boyahane, test pistleri, üretim hattı ve diğer birimler yer alacak

Tesiste 2022 yılının Temmuz ayında seri üretime başlanacak ve ilk araç banttan 2022 yılının sonunda inecek. Bu araç piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak. Ardından da yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretimi hedefleniyor.

Teknolojioku olarak ziyaret ettiğimiz Gemlik fabrikasında hazırladığımız videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.