Apple yapay zeka için tüm sınırları zorluyor

Amerikalı teknoloji devi Apple yapay zeka yarışında geri kalmak istemiyor ve bunun için tüm sınırlarını zorluyor.

Apple yapay zeka için tüm sınırları zorluyor

Apple, bu yıl yapay zeka özelliklerini kendi veri merkezleri üzerinden sunacak ve bu merkezlerde kendi ürettiği işlemciler kullanılacak. Şirket, Mac için tasarlananlara benzer üst düzey çipleri, Apple cihazlarına gelen en gelişmiş yapay zeka görevlerini işlemek için bulut bilişim sunucularına yerleştiriyor. Daha basit yapay zeka özellikleri ise doğrudan iPhone, iPad ve Mac'lerde işlenecek.

Apple’ın bu adımı, ChatGPT gibi popüler araçların arkasındaki teknoloji olan üretici yapay zekaya yönelik büyük atılımının bir parçası. Şirket, bu alanda büyük teknoloji rakiplerinin gerisinde kalmış durumda ancak 10 Haziran'da düzenlenecek Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda iddialı bir yapay zeka stratejisi açıklamayı planlıyor.

Apple'ın kendi çiplerini kullanarak yapay zeka görevlerini bulutta işleme planı üç yıl önce oluşturuldu, ancak yapay zeka çılgınlığı nedeniyle bu süreç hızlandırıldı. İlk yapay zeka sunucu çipleri, geçen yıl Mac Pro ve Mac Studio bilgisayarlarında tanıtılan M2 Ultra olacak. Ancak şirket, M4 çipi baz alarak gelecekteki versiyonları da şimdiden hedefliyor.

Apple hisseleri, Bloomberg'in detayları bildirmesinin ardından New York'ta 184,59$ seviyesine ulaştı. Hisse senedi, yıl genelinde %4'ten fazla düşüşte. Cupertino, Kaliforniya merkezli Apple’ın bir temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Apple yapay zeka için tüm sınırları zorluyor - Resim : 1

Apple yapay zeka için tüm sınırları zorluyor

Basit yapay zeka görevleri, kullanıcılara kaçırdıkları iPhone bildirimlerinin veya gelen mesajların özetini sunmak gibi, Apple cihazlarının içindeki çipler tarafından işlenecek. Görüntü oluşturma veya uzun haber makalelerini özetleme ve e-postalarda uzun yanıtlar oluşturma gibi daha karmaşık işler ise bulut tabanlı bir yaklaşımı gerektirecek. Siri’nin yükseltilmiş versiyonu da bu bulut tabanlı yöntemi kullanacak.

Bu adım, Apple’ın sonbaharda çıkaracağı iOS 18 güncellemesinin bir parçası olarak geliyor ve şirketin yıllardır güvenlik ve gizlilik sağlamak için öncelik verdiği cihaz içi işlemeyi genişletiyor. Ancak, Apple'ın sunucu projesinde yer alan kişiler, işlemcilerdeki bileşenlerin kullanıcı gizliliğini koruyabileceğini belirtiyor. Şirket, Secure Enclave adı verilen bir yaklaşımı kullanarak verileri güvenlik ihlallerinden izole edebiliyor.

Şimdilik, Apple bulut özelliklerini çalıştırmak için kendi veri merkezlerini kullanmayı planlıyor, ancak iCloud ve diğer hizmetlerde olduğu gibi sonunda dış tesislere de güvenecek. Apple'ın mali işler sorumlusu Luca Maestri, geçen haftaki kazanç çağrısında bu yaklaşımdan ipuçları verdi. "Kendi veri merkezi kapasitemiz var ve ardından üçüncü taraflardan kapasite kullanıyoruz," dedi. "Bu, bizim için tarihsel olarak iyi çalışan bir model ve bu çizgide devam etmeyi planlıyoruz."

Yapay zeka özelliklerinin cihazlarda işlenmesi, Apple’ın yapay zeka stratejisinin büyük bir parçası olacak. Ancak bu özelliklerin bazıları, geçen yıl iPhone’da tanıtılan A18 çipi ve bu hafta iPad Pro’da tanıtılan M4 çipi gibi en yeni çipleri gerektirecek. Bu işlemciler, yapay zeka görevlerini yöneten neural engine’de önemli yükseltmeler içeriyor.