Apple’ın hedefi büyük, Siri ChatGPT’den bile daha akıllı olacak

Yapay zeka konusunda çalışmalarını sürdüren Apple iddialı. İşte detaylar!

Apple’ın hedefi büyük, Siri ChatGPT’den bile daha akıllı olacak

Apple'ın üretken yapay zeka geliştirmelerinin ilk turunu Siri'nin konuşma becerilerini güçlendirmeye odaklayacağı bildiriliyor. The New York Times'a konuşan kaynaklar, şirket yöneticilerinin geçen yılın başında ChatGPT'nin Siri'yi modası geçmiş bir görünüm haline getirdiğini fark ettiğini söylüyor. Şirketin, OpenAI'nin sohbet robotunun arkasındaki büyük dil modeli (LLM) ilkelerinin, iPhone'un sanal asistanına çok ihtiyaç duyulan bir şans verebileceğine karar verdiği iddia ediliyor. Apple'ın 10 Haziran'daki WWDC açılış konuşmasında üretken yapay zekayla desteklenen yeni bir Siri sürümünü piyasaya süreceği bildiriliyor.

Apple Kıdemli Başkan Yardımcıları Craig Federighi ve John Giannandrea'nın, şirketin Siri'nin modası geçmiş göründüğünü fark etmesinden önce haftalarca ChatGPT'yi test ettiği bildirildi. Ardından The NYT'nin Apple'ın "on yıldan fazla bir süre içindeki en önemli yeniden yapılanması" olarak tanımladığı şey geldi.

Apple’ın hedefi büyük, Siri ChatGPT’den bile daha akıllı olacak - Resim : 1

Şirket, üretken yapay zekayı, on yılda bir, kaynak yığınlarını değiştirmeye değer bir destek alanı olarak görüyor. Hatırlayacaksınız şirket bu yılın başlarında 10 milyar dolarlık Apple Car” projesini iptal etmişti. Apple'ın bu mühendislerin çoğunu üretken yapay zeka üzerinde çalışmak üzere yeniden görevlendirdiği bildirildi.

Apple yöneticilerinin, yapay zeka modellerinin sonunda iOS gibi yerleşik yazılımların yerini alarak iPhone'u "aptal bir tuğlaya" dönüştürebileceğinden korktuğu iddia ediliyor. İnsan Yapay Zeka Pin ve Tavşan R1 gibi incelediğimiz özel yapay zeka aygıtlarının hantal, garip ve genel olarak ikna edici olmayan ilk dalgası, bir tehdit oluşturacak kadar iyi değil. Ancak yazılım geliştikçe, diğer akıllı telefon üreticileri işletim sistemlerine daha fazla yapay zeka ekledikçe ve diğer donanım üreticileri yenilik yapma şansına sahip oldukça bu durum değişebilir.