Apple'dan Google'a ilginç teklif, bizim de kullanmamıza izin verin

Apple'ın Gemini yapay zekasını iPhone'lara entegre etmek için Google ile görüştüğü bildiriliyor; bu, her iki şirketin de OpenAI ve onun ortağı Microsoft ile rekabet etmesine yardımcı olacak bir hamle.

Apple'dan Google'a ilginç teklif, bizim de kullanmamıza izin verin

Her ne kadar Apple'ın yapay zeka konusunda geride kaldığının bir kabulü gibi görünse de, üretken yapay zeka modellerini, Google'ın zaten Apple'ın tüm cihazlarına sağladığı bir şey olan web aramasının bir evrimi olarak düşünürseniz bu ortaklık uyuyor. Rapora göre Gemini, Siri ve diğer iPhone uygulamaları için bulut tabanlı üretken yapay zeka motoru olabilirken, Apple'ın modelleri, cihaz içi yapay zeka görevleri için yaklaşan iOS 18'e entegre edilebilir.

Bloomberg, Apple'ın OpenAI ile kendi modellerini kullanma konusunda da görüştüğünü ve yine de Anthropic gibi başka bir AI ekibiyle ortaklık kurabileceğini belirtiyor. Apple'ın, kendi üretken modelleri tükenene kadar birden fazla ortakla bile çalışabileceği düşünülebilir. Ancak Google ile işbirliği yapmak en mantıklısı, özellikle de arama devinin aramayı Safari tarayıcısına getirmesi için Apple'a milyonlar verdiği göz önüne alındığında.

Apple'dan Google'a ilginç teklif, bizim de kullanmamıza izin verin

Apple'ın bu yıl uygulayabileceği bir tür üretken yapay zeka çözümüne ihtiyacı var (kendi Ajax modelinin Gemini ve OpenAI ile eşleşmesi muhtemelen yıllar alacak) ve Google'ın yapay zeka zekasını milyarlarca cihaza taşıyacak hızlı bir yola ihtiyacı var.

Google’ın ise hala ilgilenmesi gereken teknik sorunlar var: Gemini yakın zamanda tarihsel görüntüleri hatalı bir şekilde oluşturduğu için ateş altındaydı. Ancak potansiyel büyüme sorunları göz önüne alındığında bile Apple ile yapılacak bir ortaklık her iki şirkete de yardımcı olacaktır. Ayrıca OpenAI ve Google, üretken yapay zekanın artan sorunlarıyla uğraşırken Apple'a kendi modellerini geliştirmesi için de alan sağlayacak.