Yapay zeka kullanımına bir soruşturma daha; işler kızışıyor

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yapay zeka teknolojilerinin kullanımı konusunda Reddit'in lisans anlaşmalarını mercek altına alıyor. Bu inceleme, teknoloji ve çevrimiçi platformların kullanıcı verilerini nasıl yönettiği ve koruduğu konusunda artan endişelerin bir parçası olarak gündeme geldi.

Yapay zeka kullanımına bir soruşturma daha; işler kızışıyor

FTC'nin bu adımı, dijital çağda gizlilik ve veri güvenliğinin önemini bir kez daha ön plana çıkarıyor ve benzer platformlar için yeni düzenlemelerin habercisi olabilir.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Reddit'in yapay zeka lisanslama anlaşmalarını incelemeye başladı. Şirket, Halka Arz sürecinde olduğu bir dönemde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunduğu belgelerde bu durumu açıkladı. Şirket yetkililerine gönderilen bir bildirimde, düzenleyici kurumun şirketin yapay zeka anlaşmaları hakkında "bilgi ve belge talep etmeyi" planladığı belirtildi.

FTC'nin Reddit'in nispeten yeni lisanslama işine neden ilgi gösterdiği açık değil, ancak soruşturmanın erken aşamalarında olduğu görülüyor. Reddit, bir dosyalamada "2024 Mart 14'ünde FTC'den bir mektup aldık. FTC'nin personelinin, üçüncü taraflarla kullanıcı üretimi içeriğin satışını, lisanslamasını veya paylaşımını yapay zeka modellerini eğitmek için odaklanan bir kamu olmayan soruşturma yürüttüğünü bize bildirdi" yazdı. "Bu teknolojilerin ve ticari düzenlemelerin yeni doğası göz önüne alındığında, FTC'nin bu alana ilgi göstermesinden şaşırmadık. Herhangi adil olmayan veya aldatıcı bir ticaret pratiği yürüttüğümüze inanmıyoruz."

Yapay zeka kullanımına bir soruşturma daha; işler kızışıyor

Reddit'in kullanıcı üretimi içerik kataloğunu lisanslama anlaşmaları, şirketin halka arz olmaya hazırlandığı bu dönemde gelirini artırma stratejisinin önemli bir parçası. Şirket halka arz için başvurduğu gün, Reddit verilerini yapay zeka modellerini eğitmek için kullanacak olan Google ile bir anlaşma duyurdu. Bu düzenlemenin yaklaşık 60 milyon dolar değerinde olduğu bildirildi. Şirket, bu tür anlaşmaları "keşfetme" aşamalarının erken dönemlerinde olduğunu söyledi.

Axios'a göre, diğer şirketler de FTC'den benzer mektuplar aldı. Düzenleyici kurum, büyük teknoloji şirketleriyle olan ilişkileri nedeniyle son dönemde ortaya çıkan yapay zeka girişimlerine daha önce de ilgi göstermişti. FTC şu anda, önde gelen yapay zeka startuplarına yatırım yapan Microsoft, Alphabet ve Amazon'u soruşturuyor.