Apple'dan yeni yapay zeka hamlesi, şimdi OpenAI düşünsün

Apple, yeni yapay zeka ve makine öğrenimi destekli göz takip ve müzik titreşim özelliklerini duyurdu. Bu yenilikler, kullanıcıların deneyimini daha da iyileştirmeyi amaçlıyor.

Apple'dan yeni yapay zeka hamlesi, şimdi OpenAI düşünsün

Apple, Çarşamba günü iPhone ve iPad cihazları için birkaç yeni erişilebilirlik özelliğini tanıttı. Teknoloji devi, her yıl cihazlarını fiziksel engelleri olan kullanıcılar için daha kullanışlı hale getirecek yeni özellikler sunuyor. Bu yıl ise, sadece göz hareketleriyle cihazı kontrol etmeyi sağlayan Göz Takibi, müziği titreşimler aracılığıyla hissetmeye olanak tanıyan Müzik Haptikleri ve özel seslerle görevleri yerine getirmeye yarayan Sesli Kısayollar gibi yenilikler getirdi.

Şirket, bu yenilikleri bir basın bülteni ile duyurdu. Apple'ın Küresel Erişilebilirlik Politikası ve İnisiyatifleri kıdemli direktörü Sarah Herrlinger, “Her yıl, erişilebilirlik konusunda yeni bir çığır açıyoruz. Bu yeni özellikler, geniş bir kullanıcı kitlesinin hayatında fark yaratacak, iletişim kurma, cihazlarını kontrol etme ve dünyada hareket etme yollarına yeni seçenekler sunacak.” dedi.

Apple'dan yeni yapay zeka hamlesi, şimdi OpenAI düşünsün - Resim : 1

Apple'dan yeni yapay zeka hamlesi, şimdi OpenAI düşünsün

Öncelikle, Göz Takibi özelliği, iPhone ve iPad'i yalnızca göz hareketleriyle çalıştırmak için yerleşik bir seçenek sunuyor. Yapay zeka destekli bu özellik, ön kamerayı kullanarak kullanıcıların gözleriyle kalibre edilebiliyor ve cihaz üzerindeki makine öğrenimi (ML) özellikleri, göz hareketlerini izleyerek fiziksel engelli kişilerin telefonlarını kolayca gezinmelerini sağlıyor. Şirket, kullanıcı verilerine erişimlerinin olmadığını belirtiyor.

Müzik Haptikleri, işitme engelli kullanıcılar için müziği hissetmenin benzersiz bir yolunu sunuyor. Bu özellik, iPhone'da Taptic Engine'i kullanarak müziğin sesine uygun dokunuşlar, dokular ve titreşimler çalıyor. Apple, bu özelliğin Apple Music kataloğundaki milyonlarca şarkıyı çalabileceğini ve geliştiricilerin bu özelliği müzik uygulamalarına entegre edebilmeleri için bir API olarak sunulacağını belirtiyor.

Sesli Kısayollar, konuşma ile ilgili engelleri olan kişiler için tasarlandı. Kullanıcıların, Siri tarafından anlaşılabilen ve kısayolları başlatmak ve görevleri tamamlamak için kullanılabilecek özel ifadeler belirlemelerine olanak tanıyor. Ayrıca, Hareket Duyarlılığı olarak adlandırılan yeni bir özellik, ekrandaki kenarlarda animasyonlu noktalar ekleyerek bir kişinin gördüğü ve hissettiği arasındaki duyusal çatışmayı azaltıyor. Apple, bu çatışmanın hareket hastalığının ana nedenlerinden biri olduğunu ve bu özelliğin bu tür semptomları azaltabileceğini belirtiyor.