Apple’dan yapay zekaya büyük yatırım

Amerikalı teknoloji devi Apple, yapay zeka konusunda önemli adımlar atmaya başladı. İşte detaylar.

Apple’dan yapay zekaya büyük yatırım

Apple, yapay zeka gelişmelerine temkinli bir yaklaşım sergiliyor ve veri merkezlerinde mevcut M2 Ultra çiplerini kullanmaya başladı. Şirket, gelecekte M4 çiplerine geçiş yapmayı planlıyor.

Bloomberg'e göre, Apple, daha önce "Project ACDC" adıyla anılan ve veri merkezleri için özel olarak tasarlanmış çipleri içeren bir planı geride bıraktı. Günümüzde ise, trilyon dolarlık bu teknoloji devi, mevcut M serisi çiplerin yapay zeka ihtiyaçları için yeterli güvenlik özelliklerine sahip olduğuna inanıyor.

M2 Ultra çipler, başlangıçta Apple'ın kendi veri merkezlerinde kullanılacak, ileride ise üçüncü taraf sunuculara genişletilme potansiyeli taşıyor. Şirketin Amerika Birleşik Devletleri genelinde bir dizi veri merkezi bulunuyor ve Iowa, Waukee'de yeni bir tesis inşa ediliyor.

Apple’dan yapay zekaya büyük yatırım - Resim : 1

Apple’dan yapay zekaya büyük yatırım

Apple'ın rakipleri Google, Meta ve Microsoft gibi şirketler yapay zekanın çeşitli kullanım alanlarında agresif bir şekilde ilerlerken, Apple araştırma ve geliştirme faaliyetlerine odaklanmış durumda. Aralık ayında, şirketin makine öğrenimi ekibi, Apple silikonu için yapay zeka modellerini optimize etmek üzere MLX adında bir çerçeve yayınladı. Ayrıca, yapay zekanın cihazlar üzerindeki potansiyel uygulamalarını ve mevcut özellikleri, örneğin Siri'yi nasıl geliştirebileceğini araştıran çalışmalar yayınladılar.

M4 çipinin duyurusu sırasında yapay zeka performansına verilen vurgu, Apple'ın yapay zeka alanında daha belirgin bir rol üstlenmeye hazırlandığını gösteriyor. M4 çipinin "olağanüstü güçlü" nöral motoru, bu yeni dönemde neler vaat ettiğini ortaya koyuyor.