Apple'ın Siri asistanı büyük bir yapay zeka güncellemesi alabilir

WWDC 2024'te Apple'ın Siri asistanının büyük bir yapay zeka güncellemesi alacağı bildirildi. Bu yenilik, Siri'nin yeteneklerini önemli ölçüde artıracak.

Apple'ın Siri asistanı büyük bir yapay zeka güncellemesi alabilir

Apple, Siri'yi baştan sona yenileyerek, 2024 Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) tanıtmayı planlıyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, yapay zeka (AI) stratejisini ve cihazlarına ekleyeceği yeni özellikleri bu etkinlikte duyurabilir. Yeni bir rapora göre, bu yeniliklerin odak noktası Siri'yi daha akıllı ve daha verimli hale getirmek olacak. Apple'ın, Siri'nin yeteneklerini geliştirmek için ya kendi AI modellerini kullanması ya da üçüncü bir kaynaktan lisans alması bekleniyor.

New York Times'ın haberine göre, Apple'ın üst düzey yöneticileri geçen yıl Siri'nin büyük bir yenilik geçirmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar, OpenAI'ın ChatGPT gibi AI chatbotlarının gerçekleştirdiği çeşitli görevleri gördükten sonra alındı. Dilin bağlamını anlama yeteneği, kullanıcıların belirsiz sorular sormalarına rağmen doğru yanıtları almalarını sağladı ve bu da büyük bir gelişme olarak görüldü. Haberde, Apple'ın Siri'ye AI yetenekleri eklemek için çalıştığı belirtiliyor.

Siri'yi geliştirmek, Apple'ın Cupertino'daki merkezinde "on yılda bir yapılan" önemli projelerden biri haline gelmiş durumda. Şirketin, yeni Siri'yi 10 Haziran'daki WWDC 2024 etkinliğinde tanıtmaya hazırlandığı söyleniyor. Siri'yi geliştirmede iki ana odak alanı, konuşma dilini anlama ve görev çeşitliliği olarak belirtiliyor. Ancak, Apple'ın Siri'yi başka bir yapay zeka destekli chatbot'a dönüştürmek istemediği de vurgulanıyor.

Apple'ın Siri asistanı büyük bir yapay zeka güncellemesi alabilir - Resim : 1

Apple'ın Siri asistanı büyük bir yapay zeka güncellemesi alabilir

Apple, Siri'yi genel amaçlı bir chatbot yerine, mevcut görevlerini daha iyi yapacak şekilde geliştirmeyi planlıyor. Kullanıcılar, Siri'ye tüm bilgileri tekrar etmeden takip soruları sorabilecekler. Siri, cihaz genelinde daha fazla görev de gerçekleştirebilir. Ancak, bu detaylar henüz net değil.

Apple'ın, Siri'yi tamamen cihaz üzerinde ve özel tutmayı planladığı söyleniyor. Bu, iPhone üreticisinin, Siri'yi çalıştırmak için cihaz üzerindeki sinir işlem birimini (NPU) kullanarak gecikme sorunlarını en aza indireceği anlamına geliyor. Bu, Apple'ın veri merkezleri için AI çipleri geliştirdiği yönündeki önceki bir raporla da örtüşüyor.

NY Times'ın haberine göre, Apple'ın bulut sunucularına güvenmemesi, maliyet etkinliğinden kaynaklanıyor. OpenAI, ChatGPT tarafından üretilen her 1.000 kelime için bulut bilişim maliyetleri nedeniyle 12 cent (yaklaşık 16 Rs) harcamak zorunda kalıyor. Apple, bu özelliği cihaz içinde tutarak bu maliyeti aşabilir.