OpenAI'nin yeni GPT-4o modeli insandan farksız, artık çok daha zeki

OpenAI, ücretsiz GPT-4o modelinin, neredeyse insan gibi konuşabilen, gülüp şarkı söyleyebilen ve görebilen yapay zekâ teknolojisinde bir dönüm noktası olduğunu duyurdu.

OpenAI'nin yeni GPT-4o modeli insandan farksız, artık çok daha zeki

OpenAI, bildiğiniz gibi pazartesi günü GPT-4o adında yeni bir yapay zeka modelini tanıttı. Bu model, insan-bilgisayar etkileşimini daha doğal bir hale getirmek için büyük bir adım olarak nitelendiriliyor. GPT-4o, metin, ses ve görüntü olmak üzere her türlü girdiyi kabul edebiliyor ve bu formatlarda çıktı üretebiliyor. Ayrıca duyguları tanıma yeteneği, konuşma esnasında kesintiye uğratılabilme özelliği ve insanlarla neredeyse aynı hızda yanıt verebilme kapasitesi ile dikkat çekiyor.

OpenAI CTO'su Mira Murati'nin canlı yayınlanan bir sunumda belirttiğine göre, GPT-4o, GPT-4 seviyesindeki zekâyı tüm kullanıcılarına, ücretsiz kullanıcılar dahil olmak üzere sunuyor. Kullanım kolaylığı açısından büyük bir ilerleme kaydedildiği bu ilk sefer olarak kayıtlara geçti. Sunum sırasında GPT-4o'nun İngilizce ve İtalyanca arasında canlı çeviri yapabildiği, bir araştırmacıya kağıt üzerinde lineer bir denklemi gerçek zamanlı olarak çözmesine yardımcı olduğu ve bir OpenAI yöneticisine sadece nefes alışverişini dinleyerek derin nefes alma teknikleri hakkında rehberlik ettiği gösterildi.

OpenAI'nin yeni GPT-4o modeli insandan farksız, artık çok daha zeki - Resim : 1

OpenAI'nin yeni GPT-4o modeli insandan farksız, artık çok daha zeki

GPT-4o'nun "omni" olarak adlandırılan "o" harfi, modelin çok yönlü yeteneklerine atıfta bulunuyor. OpenAI, GPT-4o'nun metin, görüntü ve ses üzerinden eğitildiğini ve tüm girdi ve çıktıların aynı sinir ağı tarafından işlendiğini açıkladı. Bu model, şirketin önceki modelleri GPT-3.5 ve GPT-4'ten farklı olarak, kullanıcıların sadece konuşarak soru sormalarına olanak tanıyıp, konuşmayı metne dökme ve böylece ton ve duyguyu yansıtımayı becerebilmekte.

Yeni model, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara, ücretsiz ChatGPT kullanıcıları dahil olmak üzere sunulacak ve başlangıçta Mac için olan ChatGPT'nin masaüstü versiyonu da bugünden itibaren ücretli kullanıcılara sunulacak. OpenAI'nin bu duyurusu, şirketin yıllık geliştirici konferansı olan Google I/O'dan bir gün önce geldi. OpenAI, GPT-4o'yu duyurduktan kısa bir süre sonra, Google da benzer yeteneklere sahip Gemini adında kendi yapay zeka sohbet robotunun bir versiyonunu tanıttı.