ChatGPT iPhone’a geliyor mu? Apple’ın yapay zeka hamlesi açıklandı

Apple, yapay zeka teknolojilerini iPhone’a entegre etme planlarıyla dikkat çekiyor ve bu adımlar büyük ilgi uyandırıyor.

ChatGPT iPhone’a geliyor mu? Apple’ın yapay zeka hamlesi açıklandı

Apple'ın, OpenAI'nin ChatGPT'sini iOS 18'e getirme konusunda ilerleme kaydettiği iddia ediliyor. İki şirket arasında yapılan görüşmelerin detayları net olmasa da, Apple’ın Google ile de benzer teknolojiler üzerinde (Gemini) görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Bu söylentiler, Apple'ın daha küçük yapay zeka modellerini cihazlarda sunup, daha büyüklerini dış kaynak olarak sağlamayı planladığı yapay zeka App Store girişimiyle uyumlu görünüyor. Ancak, bunların sadece söylenti olduğunu belirtmek gerekiyor.

ChatGPT iPhone’a geliyor mu? Apple’ın yapay zeka hamlesi açıklandı - Resim : 1

ChatGPT iPhone’a geliyor mu? Apple’ın yapay zeka hamlesi açıklandı

Apple ayrıca, cihaz üzerinde işlem yapan yapay zeka teknolojilerine odaklanıyor. Şirket, bir süredir yapay zeka üzerinde çalışıyor ve WWDC 2023'te bir duyuru yapması bekleniyor. Potansiyel özellikler arasında Safari'de yapay zeka destekli gezinme, daha akıllı bir Siri ve cihaz üzerinde yapay zeka sohbetlerini yönetebilecek bir sistem bulunuyor.

Son etkinliklerinde de cihaz üzerinde işlem yapan yapay zeka konusuna odaklanan Apple, Ajax adını verdiği bir yapay zeka sistemi geliştiriyor. Bu sistem, Siri'nin şu anda yaptığı gibi metin özetleme ve Spotlight aramalarını iyileştirme gibi görevleri yerine getirebilir. Başka bir söylenti ise, sesli notları özetlemek için cihaz üzerinde bir teknoloji geliştirdiği yönünde.

Apple’ın bu cihaz üzerinde işlem yapma ve verileri sorumlu bir şekilde toplama (veriye erişim satın alma yoluyla, scraping yerine) yaklaşımı, onu bazı rakiplerinden ayırıyor.