OpenAI, Google'a rakip arama motoru çıkarıyor

Yapay zekanın en büyük ismi şimdi de arama motoru pazarı için kendini geliştiriyor. Peki gerçekten Google’ı geride bırakabailir.

OpenAI, Google'a rakip arama motoru çıkarıyor

OpenAI'nin yapay zeka destekli arama ürünü, rekabette çıtayı yükselterek Google ile yarışa girmeye hazırlanıyor. Konuya yakın iki kaynağa göre, Microsoft tarafından desteklenen OpenAI, Alphabet'in Google'ı ve Perplexity gibi yüksek bütçeli yapay zeka arama girişimlerine karşı bir ürün geliştiriyor. Bu duyuru, Google’ın yıllık I/O konferansının başlamasından bir gün önce yapılabilir.

OpenAI'nin ChatGPT ürününün bir uzantısı olan bu yeni arama ürünü, ChatGPT'nin webden doğrudan bilgi çekmesini ve alıntılar eklemesini sağlıyor. ChatGPT, OpenAI'nin ileri düzey yapay zeka modellerini kullanarak insan benzeri yanıtlar üretiyor. Endüstri gözlemcileri, ChatGPT'yi uzun süredir çevrimiçi bilgi toplama alternatifi olarak görüyor, ancak gerçek zamanlı ve doğru bilgi sağlama konusunda bazı zorluklarla karşılaşıyor. OpenAI, daha önce ücretli aboneler için Microsoft'un Bing ile bir entegrasyon sunmuştu. Bu arada, Google da kendi arama motoru için üretken yapay zeka özellikleri duyurdu.

OpenAI, Google'a rakip arama motoru çıkarıyor - Resim : 1

OpenAI, Google'a rakip arama motoru çıkarıyor

Perplexity adlı girişim ise, OpenAI eski bir araştırmacı tarafından kuruldu ve sonuçlarda alıntılar ve görsellerin yanı sıra metin gösteren bir yapay zeka arama arayüzü sunarak dikkat çekti. Ocak ayında yayımlanan bir blog yazısına göre, bu girişimin aylık 10 milyon aktif kullanıcısı var.

OpenAI'nin ChatGPT ürünü, 2022'nin sonlarında piyasaya sürüldükten sonra 100 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşarak en hızlı büyüyen uygulama olarak anılmıştı. Ancak, ChatGPT'nin dünya çapındaki trafiği geçtiğimiz yıl dalgalı bir seyir izledi ve yalnızca Mayıs 2023'teki zirve seviyesine geri dönmeye başladı. OpenAI, kullanıcı tabanını genişletme baskısı altında. Daha önce gerçek zamanlı bilgi getirmek için yapılan ChatGPT eklentileri, Nisan ayında sonlandırıldı.