ChatGPT'ye arama özelliği geliyor

Yapay zeka konusundaki devrimlere devam eden OpenAI, ChatGPT için harika bir özelliği daha test ediyor. İşte detaylar!

ChatGPT'ye arama özelliği geliyor

OpenAI'nin ChatGPT için, chatbot'u Google Arama'ya gerçek bir alternatif haline getirebilecek bir arama özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bloomberg'e göre şirket şu anda sorularınızın yanıtlarını bulmak için web'i tarayabilen ve sonuçları kaynaklarına yapılan alıntılarla birlikte sunabilen bir yetenek geliştiriyor. ChatGPT, örneğin Wikipedia'dan veya blog yazılarından bilgi alabilir ve soru sorduğunuz zaman bunların orijinal sayfalarına bağlantı verebilir.

Bloomberg, deneysel arama fonksiyonunun bir versiyonunda ChatGPT'nin, ilgili olduklarında yazılı yanıtlarının yanı sıra görselleri de gösterebileceğini söylüyor. Örneğin, chatbot, "kapı kolunun nasıl değiştirileceği" veya "bölünmüş tip klimanın nasıl temizleneceği" gibi resimli talimatların veya diyagramların bir sorgulama için yararlı olduğunu düşünürse, bunları yanıtlarına dahil edebilir. Bloomberg'in belirttiği gibi, ChatGPT zaten ödeme yapan müşteriler için arama yapabiliyor ancak hatalı yanıtlar verebilir veya hatalı alıntılarla yanıtlar verebilir.

ChatGPT'ye arama özelliği geliyor - Resim : 1

ChatGPT'ye arama özelliği geliyor

Bu ayın başlarında X'teki DataChaz, OpenAI'nin search.chatgpt.com adresiyle yeni bir alt alan adı oluşturduğunu bildirdi. Görünüşe göre hafta sonu kısa bir süreliğine ana ChatGPT sayfasına yönlendirilmiş ancak şimdi erişmeye çalışırsanız "Bulunamadı" uyarısı alacaksınız. Şirket bu özel girişimi henüz resmi olarak onaylamamış olsa da, en sadık rakipleriyle rekabet etmeye devam etmek istiyorsa yapay zeka araması üzerinde çalışmak mantıklı bir sonraki adım.

Google yakın zamanda yapay zeka destekli arama sonuçları testini genişletti ve bunları katılmayan kullanıcılara göstermeye başladı. Ayrıca, Tavşan'ın sorulara yanıt vermek için kullandığı yapay zeka destekli arama motoru sayesinde şu anda değeri 1 milyar dolar olan bir girişim olan Perplexity var.