Microsoft Copilot+ ile yapay zekâ özellikli PC'leri tanıttı

Microsoft, yeni nesil Copilot+ PC'lerini tanıttı. Bu cihazlar, yerel olarak çalışabilen yapay zekâ özellikleriyle dikkat çekiyor.

Microsoft Copilot+ ile yapay zekâ özellikli PC'leri tanıttı

Microsoft’un “AI PC’leri” üzerine uzun zamandır söylentiler duyuyorduk. Etkinlik öncesinde şirket, AI PC vizyonunu açıkladı. Microsoft, kendi versiyonuna Copilot+ PC'ler adını verdi ve CEO Satya Nadella bunları "yeni bir Windows PC sınıfı" olarak tanımladı. Bu PC'ler, daha fazla üretken AI Copilot işlemlerini bulut yerine yerel olarak yönetebilecek donanımlara sahip. Bu, NPU içeren bir yonga seti gerektiriyor. Qualcomm gibi üreticiler Snapdragon X Elite gibi yongalarla bu hizmeti verebiliyor.

Microsoft, Copilot+ PC'leri oluştururken partner-öncelikli bir yaklaşım benimsiyor. AMD, Intel ve Qualcomm gibi çip üreticilerinin yanı sıra Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo gibi büyük OEM'ler de bu projede yer alıyor. Microsoft’un tüketici pazarlama müdürü Yusuf Mehdi, etkinlikte şirketin Windows PC'lerini tamamen yeniden tasarladığını söyledi. Copilot+ PC'lerin bugüne kadar ki en güçlü PC'ler olduğunu iddia etti. İlk nesil laptopların inanılmaz derecede ince, hafif ve güzel olduğunu belirtti. Ayrıca Copilot+ laptopların 22 saatlik pil ömrü sunacağını öne sürdü.

Piyasadaki diğer AI PC'ler 10 TOPs (saniyede trilyon işlem) performans sunuyor. Bir sistemin Copilot+ PC olarak adlandırılabilmesi için en az 40 TOPs NPU performansı sağlaması gerekiyor. Mehdi ayrıca Copilot+ PC'lerin M3 işlemcili MacBook Air'den yüzde 58 daha hızlı olduğunu iddia etti (ancak Apple'ın daha güçlü M3 yongalarını zaten laptoplarında kullandığını ve yakında M4 yongalarının geleceğini de belirtmek gerekiyor).

Microsoft Copilot+ ile yapay zekâ özellikli PC'leri tanıttı - Resim : 1

Microsoft Copilot+ ile yapay zekâ özellikli PC'leri tanıttı

Windows özellikleri açısından, Copilot+ PC'lerin bir süredir söylentileri dolaşan bir yönü bulunuyor. Recall adı verilen bu özellik, Windows 10’un Timeline özelliğinin daha gelişmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. Doğal dil komutlarıyla hatırladığınız bilgilere göre PC'nizin bilgileri yeniden ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamalar, belgeler ve mesajlar arasında gezinebilirsiniz.

Ayrıca, yeni Copilot uygulaması bağımsız bir pencere, kenar çubuğu veya tam ekran olarak kullanılabilir. Windows’un başka yerlerinden Copilot’a öğeler sürükleyip bırakabilirsiniz. Yeni Copilot tuşu sayesinde uygulamayı fiziksel bir düğmeye dokunarak başlatabilirsiniz. Copilot, sonunda Windows ayarlarını değiştirmenize de izin verecek.

Mehdi'ye göre, Microsoft Recall'ı sorumlu AI standartlarına uygun şekilde oluşturdu. Bu özellikten elde edilen veriler PC'nizde kalacak ve Microsoft’un AI modellerini eğitmek için kullanılmayacak.

Copilot+ PC, son birkaç yıldır amiral gemisi Android telefonlarda gördüğümüz bir şeyin doğal bir ilerlemesidir. Örneğin, en son Google Pixel cihazları, şirketin Tensor yongalarının gücünden yararlanarak birçok üretken AI işlemini cihaz üzerinde gerçekleştiriyor.

Bu arada, Apple’ın önümüzdeki ay Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda üretken AI alanına büyük bir adım atması bekleniyor. Yeni iPad Pro’da tanıtılan M4 yongası, GAI deneyimlerini güçlendirebilecek kapasitede ve bu yonga seti yıl içinde Mac’lere de gelecek. Apple’ın ayrıca OpenAI ile bir anlaşma üzerinde çalıştığı ve belki de üretken AI teknolojisini Siri’ye getirmek için hazırlık yaptığı söyleniyor.