Google ünlüler ve influencer’lar üzerine yapay zeka sohbet botları geliştiriyor

Google, ünlüler ve influencer’ları temel alan yapay zeka sohbet botları üzerinde çalışıyor. Bu yenilik, kullanıcıların favori ünlüleriyle etkileşime geçmesini sağlarken, aynı zamanda dijital iletişimde yeni bir dönemin kapılarını aralamayı hedefliyor.

Google ünlüler ve influencer’lar üzerine yapay zeka sohbet botları geliştiriyor

Çok sevdiğiniz bir ünlü ile samimi bir sohbete ne dersiniz? Onun yapay zeka ile oluşturulan bir robot olduğunu bilseniz bile onun sesinden cevaplar almak sizi mutlu edebilir. Google, ünlüler ve YouTube influencer’larına dayalı yeni yapay zeka destekli sohbet botları geliştiriyor. Bu fikir yeni değil; Character.ai gibi startuplar ve Meta gibi şirketler benzer ürünler piyasaya sürdü. Ancak Google’ın yapay zeka stratejisi de henüz büyük bir yenilik getirmiş değil.

Google’ın ünlüler üzerine kurulu sohbet botları, Gemini adlı geniş dil modelleri ailesi tarafından desteklenecek. Şirket, bu projeyi duyurdu ve ünlülerle influencer’larla ortaklıklar kurmaya çalışıyor. Ayrıca, insanların sadece kişiliklerini ve görünüşlerini tanımlayarak kendi sohbet botlarını yaratmalarına olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalışıyorlar. İlginç bir bilgi: Character.ai’ın kurucularından biri olan Noam Shazeer, eski bir Google mühendisi ve günümüzün üretken yapay zekasını mümkün kılan “transformers” teknolojisinin yaratıcılarından biridir.

Google’ın hangi ünlüler veya influencer’larla iş birliği yapacağı henüz belli değil. Meta’nın sohbet botları arasında TikTok yıldızı Charli D’Amelio, YouTube fenomeni Mr. Beast, Snoop Dogg, Tom Brady ve Paris Hilton gibi isimler bulunuyor. Character.ai ise politikacılar, filozoflar, kurgusal karakterler ve hatta konuşan bir peynir bloğu gibi ilginç figürler sunuyor. Google’ın projesi, Google Doodles üzerinde çalışan Ryan Germick adlı uzun süreli bir yönetici ve on kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

Bu botlar şimdilik sadece bir deney olabilir; rapora göre botlar yalnızca Google Labs’ta, yani şirketin deneysel ürünler için olan web sitesinde görünebilir. Google’ın bu projeyi neden hayata geçirdiği tam olarak belli değil. Meta’nın ünlüler üzerine kurulu yapay zeka sohbet botları, her ürüne yerleştirilmelerine rağmen pek ilgi görmedi. Örneğin, Meta’nın Snoop Dogg’a dayalı sohbet botunun Instagram’da sadece 15.000 takipçisi var, oysa insan Snoop Dogg’un 87.5 milyon takipçisi bulunuyor.

Google, bu projeyle ünlüler ve influencer’larla olan etkileşimi artırmayı ve kullanıcı deneyimini zenginleştirmeyi hedefliyor. Ancak, bu yeniliklerin ne kadar başarılı olacağı ve kullanıcılar tarafından ne kadar benimseneceği zamanla görülecek.