LinkedIn'in yapay zeka iş koçu özgeçmişinizi düzenleyip ön yazınızı yazabilir

LinkedIn, iş arayanlar için yapay zeka destekli araçlarını geliştirdi. Yeni özellikler, kullanıcıların özgeçmişlerini düzenlemesine ve başvurular için etkileyici ön yazılar oluşturmasına yardımcı oluyor. Bu araçlar, iş başvuru sürecini daha hızlı ve kolay hale getiriyor.

LinkedIn'in yapay zeka iş koçu özgeçmişinizi düzenleyip ön yazınızı yazabilir

Geçen yıl LinkedIn, platformunda iş arayanlar için yapay zeka destekli araçları denemeye başladı. Şimdi ise şirket, premium aboneleri için kişiselleştirilmiş özgeçmiş, yapay zeka destekli ön yazılar ve daha etkileşimli iş arama gibi birçok yeni özellik ekledi.

LinkedIn'in yapay zeka iş koçu özgeçmişinizi düzenleyip ön yazınızı yazabilir - Resim : 1

Bu yenilikler, iş aramanın en sıkıcı yönlerini hızlandırmayı amaçlıyor. Örneğin, yenilenen iş arama özelliği artık "bana tamamen uzaktan ve yıllık en az 100.000$ ödeyen bir pazarlama işi bul" veya "biyoteknoloji alanında iş geliştirme rolleri bul" gibi sorgularla rol aramanıza olanak tanıyor. Bu tür basit tanımlamalar, LinkedIn’de yapay zeka olmadan iş arayan herkesin bildiği gibi, iş ilanlarını anahtar kelimelerle daraltmanın ne kadar zor olabileceğini gösteriyor.

İlgilendiğiniz bir rol bulduğunuzda, yerleşik asistan, niteliklerinize dair geri bildirim verebilir ve başvurunuzla ilgili yardımcı olabilir. Mevcut özgeçmişinizi yükleyebilir ve LinkedIn'in yapay zekası, iş tanımına göre güncellenmesi gereken noktalar konusunda size ipuçları verebilir. Bu, belirli deneyimlerin vurgulanması veya belgenin belirli bölümlerinin yeniden yazılması önerilerini içerebilir. Benzer şekilde, LinkedIn, deneyimlerinize ve başvurmak istediğiniz işe göre ön yazılar oluşturabilir.

Şirket, bu araçların kullanıcılar için bir başlangıç noktası olması gerektiğini belirtiyor. LinkedIn ürün yöneticisi Rohan Rajiv, "Hikayelerini anlatmakta zorlanan veya boş bir ekrana bakarak bir şeyler yazmaya çalışan kişilere en azından başlamak için kolaylık sağlamak istiyoruz" diyor. Ancak Rajiv, şirketin yapay zeka hamlesinin hala erken aşamalarda olduğunu ve nihayetinde başvuru sürecinin daha fazlasını otomatikleştirebileceğini ekliyor. "Bir sonraki ufuk, bunu tamamen sizin için yapabilir mi?" diyor. "İnsanların bunu bir ajan gibi düşünmeleri ve işleri halletmenize yardımcı olmasını hayal edebilirsiniz."

LinkedIn'in yeni araçları, iş arama sürecini hızlandırarak kullanıcıların hikayelerini daha kolay anlatmalarına yardımcı oluyor ve iş başvurularını daha etkili hale getiriyor. Yapay zeka destekli bu araçlar, özellikle aynı anda birçok işe başvuran kişiler için büyük bir avantaj sağlıyor.