Microsoft, OpenAI Dışındaki İkinci Yapay Zeka Anlaşması için Mistral ile İş Birliği Yapıyor

Microsoft, yapay zeka alanındaki genişlemesini sürdürüyor ve OpenAI'ın ötesinde yeni bir iş birliği duyurdu. Bu kez Mistral ile yapılan anlaşma, şirketin teknoloji portföyünü daha da genişletiyor.

Microsoft, OpenAI Dışındaki İkinci Yapay Zeka Anlaşması için Mistral ile İş Birliği Yapıyor

Microsoft, yapay zeka alanındaki yatırımlarını genişletmeye devam ediyor ve OpenAI ile olan ortaklığının ötesine geçerek yeni bir anlaşma duyurdu. Bu defa, Microsoft, 2 milyar Euro (yaklaşık 2.1 milyar dolar) değerindeki Fransız yapay zeka startup'ı Mistral ile çok yıllık bir ortaklığa imza attı. Financial Times'ın raporuna göre, bu ortaklık kapsamında Microsoft, henüz 10 aylık olan bu yapay zeka şirketinde küçük bir hisse alacak. Bu adım, Microsoft'un OpenAI ile 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı ortaklığının ardından gelen ikinci büyük hamlesi olarak dikkat çekiyor.

Anlaşma, Mistral'in açık ve ticari dil modellerinin Microsoft'un Azure AI platformunda kullanılmasını içeriyor ve Azure'da ticari model sunan ikinci şirket olmasını sağlıyor. OpenAI ortaklığına benzer şekilde, Microsoft ile Mistral arasındaki iş birliği de bir sonraki nesil büyük dil modellerinin geliştirilmesi ve dağıtımına odaklanacak.

Mistral, bugün Mistral Large adında yeni bir AI modeli duyurdu. Bu model, OpenAI'nin GPT-4 modeliyle daha yakından rekabet etmek üzere tasarlandı. Mistral'in önceki modellerinin aksine, bu model açık kaynak olmayacak. "Mistral Large, yaygın olarak kullanılan standartlarda güçlü sonuçlar elde ediyor ve GPT-4'ün ardından API aracılığıyla genel olarak kullanıma sunulan dünyanın ikinci sıradaki modeli olma özelliğini taşıyor" diye belirtiyor Mistral AI ekibi.

Microsoft, OpenAI Dışındaki İkinci Yapay Zeka Anlaşması için Mistral ile İş Birliği Yapıyor

Mistral Large, Mistral'in kendi Avrupa'daki altyapısında veya Azure AI Studio ve Azure Machine Learning üzerinden erişilebilir olacak. Bugün ayrıca Mistral Small da kullanıma sunulacak ve Mistral'in 8x7B modeline göre geliştirilmiş bir gecikme süresi sunacak. Mistral, Mistral AI'nin çeşitli modellerine dayanan yeni bir sohbet robotu olan Le Chat'i de piyasaya sürüyor.

Mistral'in modelleri genellikle açık kaynaklı olmuştu, ancak Microsoft ile yapılan ortaklık, Fransız yapay zeka şirketine daha fazla ticari fırsat araştırma imkanı sunuyor. Yatırımın detayları ne Microsoft ne de Mistral tarafından açıklanmadı.

Microsoft'un yatırımı, ana yapay zeka ortağı OpenAI için zorlu bir dönemin ardından geldi. 17 Kasım'da OpenAI'nin yönetim kurulu, kurucu ortak ve CEO Sam Altman'ın işten çıkarıldığını ani bir şekilde duyurdu, ancak Altman, 30 Kasım'da yeniden OpenAI CEO'su olarak geri döndü. Tüm bu karmaşa sırasında, Microsoft, OpenAI'yi kontrol eden kâr amacı gütmeyen kurulda oy hakkı olmayan bir gözlemci koltuğu elde etti. Bu, yazılım devine OpenAI'nin iç işleyişine daha fazla görünürlük sağladı ancak büyük kararlar üzerinde oy hakkı vermedi.