Microsoft OpenAI'yı savunmaya devam ediyor

Microsoft, New York Times'ın şirkete ve Open AI'ye karşı açtığı ve onları telif hakkı ihlaliyle suçlayan davanın reddedilmesi amacıyla bir dilekçe sundu.

Microsoft OpenAI'yı savunmaya devam ediyor

Hatırlarsanız The Times, her iki şirkete de yayınlanan makalelerini GPT büyük dil modellerini (LLM'ler) izinsiz ve tazminatsız eğitmek için kullandıkları için dava açmıştı. Şirket, başvurusunda The Times'ı yapay zeka teknolojilerinin bağımsız gazeteciliğe tehdit oluşturduğunu iddia ederek "kıyamet günü gelecek bilimini" öne çıkarmakla suçladı. Bu, OpenAI'nin şubat ayının sonundaki mahkeme başvurusunun ardından, davayla ilgili bazı önemli unsurların da göz ardı edilmesini hedefliyor.

Microsoft, kendisinden önceki OpenAI gibi, The Times'ı, içeriğiyle eşleşen yanıtları dağıtmak için "GPT tabanlı araçları ikna etme" amacıyla "gerçekçi olmayan istemler" oluşturmakla suçlamıştı. Ayrıca medya kuruluşunun davasını Hollywood stüdyolarının "çığır açan yeni bir teknolojiyi durdurma" çabalarıyla da karşılaştırdı: VCR. Microsoft, VCR'ın Hollywood'u yok etmek yerine gelir akışlarını açarak eğlence sektörünün gelişmesine yardımcı olduğunu açıkladı.

Microsoft OpenAI'yı savunmaya devam ediyor

Şirket, mahkemeden, biri GPT tabanlı araçların kullanımı yoluyla son kullanıcı telif hakkı ihlalinden sorumlu olduğunu söyleyen, diğeri ise Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'nı ihlal ettiğini söyleyen üç iddianın reddedilmesini istiyor. Microsoft ayrıca mahkemenin, The Times'ın kendisini zamana duyarlı son dakika haberlerini ve tüketici satın alma tavsiyelerini kötüye kullanmakla suçladığı davanın unsurunun da reddedilmesini istiyor. Örnek olarak The Times, davasında, potansiyel alıcıların artık yönlendirme bağlantılarına tıklamayacağı için kullanıcıların ChatGPT'den haber şirketinin sahibi olduğu Wirecutter hakkındaki makaleleri araştırmasını istemesi durumunda gelir kaybedeceğini savundu. Ancak Microsoft, bunun "The Times'ın gerçekleşmesinden korktuğu şey hakkında yalnızca bir spekülasyon" olduğunu ve şikayetinde gerçek dünyadan tek bir örnek bile vermediğini söyledi.

OpenAI ve Microsoft, eski LLM'lerini eğitmek için kullanılan içerikle ilgili olarak bu özel içerik dışında daha fazla davayla karşı karşıya. Aralarında Michael Chabon, George R.R. Martin, John Grisham ve Jodi Picoult'un da bulunduğu kurgu dışı yazarlar ve kurgu yazarları, şirketleri yapay zeka eğitimi için çalışmalarını çalmakla suçladı. Daha yakın zamanda The Intercept, Raw Story ve AlterNet şirkete karşı ayrı davalar açtılar çünkü ChatGPT'nin uygun atıfları kaldırarak içeriklerini "kelimesi kelimesine veya neredeyse kelimesi kelimesine" çoğalttığı iddia edildi.