Microsoft'tan dev yapay zeka hamlesi geldi; herkes bunu bekliyordu

Microsoft artık ilk kez tüketici yapay zekasını denetleyen tek bir lidere sahip.

Microsoft'tan dev yapay zeka hamlesi geldi; herkes bunu bekliyordu

DeepMind kurucu ortağı Mustafa Süleyman, rakip Inflection AI'dan şirkete katılıyor. Süleyman, tüketiciye yönelik Yardımcı Pilot asistanını geleceğe taşımaya çalışacak ve Silikon Vadisi'nin Beş Büyük şirketi arasında yapay zeka üstünlüğü için Google ile uzun sürebilecek bir mücadeleye hazırlanacak.

Süleyman'ın resmi unvanı, Microsoft AI adlı yeni bir bölümün başkan yardımcısı ve CEO'su olacak ve doğrudan CEO Satya Nadella'ya rapor verecek. Ona, baş bilim insanı unvanını alan Inflection AI kurucu ortağı Karén Simonyan da katılacak.

Microsoft'tan dev yapay zeka hamlesi geldi; herkes bunu bekliyordu

"Dağınık", Microsoft'un Copilot sunumunu tanımlamanın bir yolu olabilir. Bloomberg, Google karşısında liderliği ele geçirmek için başlangıç bloklarından hızlı bir şekilde sıçramasına rağmen, ocak ayında Bing'in pazar payının, arama rakibine karşı ibreyi neredeyse hiç hareket ettirmediğini bildirdi. Buna ek olarak, bir Microsoft mühendisi bu yılın başlarında OpenAI'nin DALL-E 3 ve Copilot'unun güvenliği konusunda uyarılarda bulundu ve hatta durumunu FTC'ye taşıdı. İşleri daha da karmaşık hale getiren şey, iPhone üreticisinin üretken yapay zeka araçlarını güçlendirmek için Apple ile görüşmelerde olduğu bildirildiğinden, Google'ın yapay zeka çabaları büyük bir artış gösterebilir.

Süleyman, DeepMind'ı 2010 yılında, Google'ın İngiliz-Amerikan yapay zeka girişimini 400 milyon ila 650 milyon dolar arasında olduğu bildirilen bir meblağa satın almasından dört yıl önce kurdu. Süleyman, Google'a katılmak için 2019'da DeepMind'dan ayrıldı ve üç yıl sonra Inflection AI'yi kurmak için ayrıldı.