Microsoft'tan yeni yapa zeka atağı; rakipsiz olmak istiyorlar

Önümüzdeki birkaç ay birçok etkinlik düzenlenecek Microsoft için yoğun bir bahar olacağa benziyor. Bu perşembe günü yalnızca bir çalışma ve Yardımcı Pilot merkezli etkinlik ve haziran başında bir Xbox vitrininin gelmesinin yanı sıra Build da ufukta görünüyor.

Microsoft'tan yeni yapa zeka atağı; rakipsiz olmak istiyorlar

Şirketin büyük geliştirici konferansı 21 Mayıs'tan 23 Mayıs'a kadar sürecek. Ancak görünen o ki üç gün, Microsoft'un konuşmak istediği her şeyi sığdırmaya yetecek kadar uzun değil.

Şirket, Build'ın başlamasından bir gün önce, 20 Mayıs'ta gerçekleşecek özel bir etkinliğe davet gönderiyor. Ayrıntılar az ancak Microsoft, CEO Satya Nadella'nın "donanım ve yazılım genelinde yapay zeka vizyonu"nu derinlemesine inceleyeceğini söylüyor. Brifingin canlı yayını olmayacak ancak bizzat katılan muhabirler önce haberleri öğrenecek ve uygulamalı demolar alacak.

Microsoft'tan yeni yapa zeka atağı; rakipsiz olmak istiyorlar

Microsoft'un donanım ve yazılıma yayılan bir "Yapay Zeka vizyonu" olması, şirketin ilk "Yapay Zeka Bilgisayarlarını" piyasaya sürmeye hazırlandığı yönündeki son raporlarla örtüşüyor. Bu haftaki etkinliğin en azından OLED Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'nın iş ve ticari odaklı versiyonlarını içermesi bekleniyor.

Sistemlerin tüketiciye yönelik versiyonları bu baharın sonuna kadar gelmeyebilir ancak Windows Central'a göre bunların "büyük performans ve verimlilik kazanımları" sağlayacak önemli işlemci yükseltmelerine sahip olması bekleniyor. Intel Core Ultra veya yeni nesil sinirsel işlem birimlerine sahip X Elite çipli Snapdragon'a sahip olmaları planlanıyor.

Bu çiplerin, Microsoft'un bu yılın sonlarında Windows'a getirmeyi planladığı, cihazdaki Copilot ve AI Explorer adlı bir araç gibi daha gelişmiş AI özelliklerini destekleyebileceği söyleniyor.